Günün Tarihi:27 Kasım 2020

‘İlk 4,5 saat önemli’


Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi gerçekleştirdiği özel uygulamalarına bu defa felçli bir hastayı da ekledi.

75 yaşında
Fedayi Şen adlı 75 yaşındaki hasta, sağ tarafında belirgin güç kaybı ve sağ gözünde görme kaybı yaşamaya başlayınca aile telaşa kapılarak Şen’i hastaneye ulaştırdı. Konuşma ve algılama bozukluğu da belirmeye başlayan Fedayi Şen, Acil Servis’e getirildiğinde hekimler tarafından hemen incelemeye alındı. Hastanın inme geçirdiği tespit edildi. İnme geçirmeye başladığı zaman da belirlenince, trombolitik denilen pıhtı eritici tedavi uygulanarak hasta sağlığına kavuşturuldu.


Tereddüt etmeden
Sakarya Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Atılgan Acar yönetiminde gerçekleşen uygulama, inme ünitesinin ve trombolitik uygulamanın da önemini ortaya koydu. Felç geçirilirken ilk 4 buçuk saatin önemine dikkat çeken Öğretim Üyesi Acar, “Bu uygulamanın daha da yaygınlaşması için hasta ve hasta yakınlarının belirtileri tanımada bilinçlenmesi ve tereddüt etmeden hastaneye hızlı bir şekilde ulaşmalarının sağlanması çok önemlidir” dedi.


İleriye taşıyacağız
Hastaneye kazandırılan inme ünitesinin büyük bir kazanım olduğunu da hatırlatan Acar, “İyi organize olmuş bir ekibimiz var, inme merkezi oluşturma konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Kamu Hastaneleri Birliği, Tıp Fakültemiz ve hastane yönetiminin uyumu ve verdiği destekle vatandaşlarımıza daha etkin hizmet etme imkanı bulabiliyoruz. Bu çalışmaları daha da ileriye taşıyacağız. Hastamız Fedayi Şen’e geçmiş olsun diyoruz.


Yüzüm gülüyor
Bir anda yüzünün uyuşmaya başladığını, konuşamadığını ifade eden Fedayi Şen, hastaneye nasıl geldiğini hatırlamıyor. Kendisine geldiğinde eskiye döndüğünü anladığını belirterek, “Yine yüzüm gülüyor, doktorum Bilgehan Bey ve Türkan Hanım başta olmak üzere tüm ekibe ve hastane çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

5 Mayıs 2015 , Salı Bu haber toplam 1114 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU