Günün Tarihi:6 Temmuz 2020

‘Geçmişten hesap soracağım’


Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, 2003 yılında 1 trilyon 210 milyar (1 milyon 210 bin) liralık sahte fatura davasıyla ilgili Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamanın sona erdiğini ve beraat ettiklerini açıkladı.

Adalet 

Birlik binasında mahkemeden gönderilen ve 12 yıl önce el konulan dosyaların önünde konuşan Başkan Alişan, ''23 Ağustos 2003'te Emniyet Müdürlüğü birlik binasında ne kadar bilgi, belge makine varsa el koydu. Biz hiç direnç göstermedik. O zaman ‘Rabbimize inancımızın sonsuz, adalete güvencimizin tam’ demiştik. Aradan geçen yargılama sürecinde 2007 yılında hakkımızda yönetim denetim kuruluna verdiğimiz belgelerle ilgili mahkeme karar verdi. Benim ve iki arkadaşımın hakkında görevinde ihmal olduğunu 27 gün görevi ihmal cezası mahkeme tevdi etti. Biz de hemen akabinde kendimiz tarafından Yargıtaya başvurarak, buna itiraz ettik. İtirazımız kabul gördü. Tekrar yargılandık tekrar bozuldu. Sonuç bir şey çıkmadı” dedi.

 

Çuvallarla

 "Birileri bu teşkilatı karalama oyunları oynadı. Konu bendim aslında. Üretmeyen, çalışmayan sadece oturduğu yerden başkalarını karalama keyfiyeti olan bir eylem, yeni tabirle söylüyorum bu bir 'Kumpas'tı.  Bu kumpası yapanlar maalesef burada değil, hepsi gitti” diyen Alişan, “Belgelerin bize verilmesi iadeyi itibar olarak algılanıyor. Biz hesabımızı verdik, şimdi sıra bize bu ithamları atan kişilerin hesap vermesinde" dedi.

 

12 yıl önce ne olmuştu?

Başkan Alişan ve beraberindeki 24 yönetici, 23 Ağustos 2003’te polisin ani baskınıyla göz altına alınmış, kurumda yapılan aramada bir kamyon dolusu dosya ve evraka el konulmuştu. Nöbetçi mahkeme 1 trilyon 210 milyar liralık sahte faturayı kullandıkları gerekçesiyle 8 yönetici tutuklanmıştı. Sanık avukatları tutuklama istemine itirazda bulunmuş, yapılan itiraz sonucu 8 yönetici o zamanın parası ile ilgili 3'er milyar kefalette serbest bırakılmışlardı. O tarihten beri devam eden dava sonuçlandı ve tüm isimler beraat etti.

 

 

 

8 Mayıs 2015 , Cuma Bu haber toplam 972 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU