‘İstismarı ört-bas ettirmeyiz!’9 Mayıs 2015, Cumartesi

Müsaade etmeyiz
Başkan Kazan açıklamasında, “Olayda adı geçen kişi veya kişilerin, istisnasız bir şekilde, derhal savcılık tarafından ifadeye çağrılmasını ve yasal sürecin işletilmeye devam etmesini tüm kamuoyu adına beklemekteyiz” diyerek, olayın ört-bas edilmesine müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi.


İfadeye çağırılmalılar
Baro Başkanı Kazan’ın yazılı açıklaması şöyle, “06.05.2015 tarihinde Pamukova Adliyesi’nde yaptığımız görüşmeler sonrasında C.Savcılarının görevlerini samimiyetle yaptıklarını ve olayı araştırdıklarını ifade etmiştik. Bugün aynı kanaatle böyle vahim bir olayın aydınlatılmasını tüm kamuoyu adına sabırla beklemekteyiz.  Ancak olayın savcılık makamlarına intikalinden sonra 2-3 aydır bazı kişilerin/kişinin ifadesinin alınmamış olmasını, ifadeye dahi çağrılmamış olmasını oldukça sorunlu görmekteyiz. Soruşturmanın bağımsız bir şekilde işlemesi gerektiğini tekraren ifade ediyoruz. Bu manada olayda adı geçen kişi veya kişilerin, istisnasız bir şekilde, derhal savcılık tarafından ifadeye çağrılmasını ve yasal sürecin işletilmeye devam etmesini tüm kamuoyu adına beklemekteyiz.


Asla kapatılamaz
Böylesi vahim iddiaların üzeri asla kapatılamaz, kapatmaya kalkanlar, yargıya müdahale etmeye çalışanlar öncelikle kamuoyunun vicdanında mahkûm olacaklardır. Bu duruma, daha önce söylediğimiz gibi ne C.Savcıları izin verebilir, ne de Sakarya Barosu izin verebilir. Kamuoyunda oluşan ve anlamlı karşılanabilecek şüpheler nedeniyle sürecin ve soruşturmanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı özellikle ifade etmek isteriz. Hepimizin çocukları var. Toplumun hassasiyeti var.


Vahim iddialar
Süreci yavaşlatma veya örtbas etme girişimlerine kesinle müsaade edemeyiz. Yasal süreç, bu güne kadar istikrar kazanmış soruşturma uygulamaları aynı şekilde Pamukova’daki vahim iddialar için de işleyecektir ve işlemelidir.  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Bu haber toplam 979 defa okundu.