Günün Tarihi:18 Eylül 2021

Bakıcıların sorunları anlatıldı


Sakarya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu tarafından “Engelli Hastalara Bakım Veren İnformal Bakıcıların Yaşadığı Sorunlar ve Deneyimleri” adlı bir etkinlik düzenlendi.

Sorunlar
Engelliler Haftası dolayısıyla SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan SAÜ Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yurdanur Dikmen, engelli hastalar ve engelli hasta bakıcılarının yaşadığı sorunlara ilişkin bilgiler verdi. Dikmen, engelli bir hastaya bakım veren kişinin de literatürde hasta ve gizli hasta olarak tanımlandığını ifade etti.

Bakım yükü
Bakım veren kişilerin aslında fiziksel ve psikolojik olarak bakım yükünün altında ezildiğini belirten Dikmen, “Bakım verme, büyük oranda samimiyet ve sevginin artması, kişisel gelişim, yakın ilişkilerin gelişmesi, diğer bireylerden sosyal destek alma, kendine güven duyma, kişisel doyum sağlama gibi süreçleri kapsıyor. Ancak bakım veren kişilerde bu duyguların yanında, bakım yükü dediğimiz fiziksel sosyal ya da ekonomik bir takım sorunlar ortaya çıkabiliyor” diye konuştu.

Birden fazla
Bakım yükünün bir kişiye verilmemesi, birden fazla kişiyle paylaştırılması gerektiğine vurgu yapan Dikmen, bakım veren kişilerin yaşadıkları sıkıntıları aşmaları için bir proje başlattıklarını, konferanslar, eğitimler, ev ziyaretleri, sosyal geziler gibi uygulamalarla bu sıkıntıları aşmalarını sağladıklarını anlattı.

10 Mayıs 2015 , Pazar Bu haber toplam 1034 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU