Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

‘Yılda 1 kez muayene olun’


Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Belma Koçer meme kanserinin bugünkü tanı ve tedavi olanakları ile tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu, bunu için erken teşhisin önemli olduğunu söyledi.

Etkenler
Meme kanserinin nedenlerinin çok çeşitli olduğunu belirten Koçer, bunları şu şekilde sıraladı: “İleri yaşlarda meme kanseri görülme sıklığı artar. Fertil çağın uzun olması, başka bir ifadeyle, adet görmeye erken başlanması ve menopoza geç girilmesi, riski arttıran diğer bir etken. Öte yandan ilk çocuk doğurma yaşı da önemli. İlk çocuğunu 30 yaşından sonra doğuran kadınlarda meme kanseri görülme oranı, 20 yaşında doğuranlara göre iki kat fazladır. Hiç çocuk doğurmayan kadınlarda da risk az da olsa artmaktadır. Sigara, alkol kullanımı, aşırı kilo meme kanserini arttıran diğer etkenler olarak sayılabilir. Ailesinde birinci derece akrabasında meme kanseri olan kadınlarda, meme kanseri riski artar. Bazı meme kanserleri de genetik geçişlidir. Meme kanseri riski yüksektir”

Erken teşhis önemli
Genel olarak tüm kanser türlerinde ve özelikle meme kanserlerinde erken teşhisin çok önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Koçer, kadınların 40 yaşından sonra düzenli olarak yılda bir kez meme muayenesinden geçmesi gerektiğini söyledi. Bunun dışında kadınların her ay kendi kendine meme muayenesi yapmasının önemine işaret eden Koçer şunları ifade etti: “Yaş ilerledikçe kanser riski artıyor. Dolayısıyla ileri yaşlarda kanserin erken teşhisi açısından meme taraması yaptırmak önem kazanıyor. Bu nedenler 20-40 yaş arasındaki kadınların her 3 yılda, 40 yaş üstü kadınların da her yıl düzenli meme muayenesi yaptırması gerekiyor. Yüksek riskli kadınların (birinci derece akrabaları meme kanseri olanlar gibi) daha sık muayene olması gerekir. Bu arada 20 yaşından sonra bütün kadınların kendi kendine meme muayenesi yapması önemli.”

Öncelik
“Hiçbir yöntem hastanın kendi memesinden daha iyi değildir” diyen Koçer, tedavideki en önemli hususun hastanın memesinin korunması olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Belma Koçer, gelişmiş Batı ülkelerinde operasyonların büyük kısmının koruyucu yöntemler olduğunu dikkat çekerek “Amerika ve Avrupa’da ameliyatların yaklaşık %30’u memenin alınması, %70’i meme koruyucu. Bizde ise tam tersi yaklaşık %70 meme alınması, %30 meme koruyucu” ifadelerini kullandı. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi’nde meme cerrahisi konusunda yetkin bir hizmet verildiğini kaydeden Koçer, Sakarya’da meme kanserine yakalanan kadınların ileri evrelerde hastaneye başvurduğuna dikkat çekti.

15 Mayıs 2015 , Cuma Bu haber toplam 1036 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU