Günün Tarihi:21 Eylül 2020

Abhazlar için Kefken çok önemli


Türkiye genelinde Abhaz Dernekleri Federasyonu’na bağlı dernekler her yıl olduğu gibi bu yıl da 21 Mayıs günü Kafkaslardan Anadolu’ya gelişlerine neden olan Sürgünde yaşanan acıları anmak için hazırlanıyor.

Abhaz Dernekleri Federasyonu bünyesinde oluşturulan bu yıl ki Hazırlık Komisyonu’nda aktif görev alan Sakarya Abhaz Derneği’nin Başkanı Oral Kobaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: “21 Mayıslar tüm Kuzey Kafkasya halkları için kaderlerimizi belirleyen, dededen toruna anlatıla gelen acı olaylarla dolu oldukça önemli bir tarihtir. Halkımızın yarısı geride akrabalarını, evlerini ve anılarını bırakarak Anadolu’ya göç etmeye zorlanmıştır. Sakarya’da yaşayan biz Abhazlar için Kefken’in anlamı bir başkadır. Sakarya sınırları içerisinde yaşayan Abhazların büyük çoğunluğu Kefken’de karaya çıkanların, açlık ve hastalıklar sonucu yaşamlarını yitirmeyip sağ kalabilenlerin torunlarıdır” deedi.

Birlikte
Kobaş, “Bu yıl Federasyonumuzun aldığı karar doğrultusunda kardeş Adige halkının temsilcileri Kaffed ile birlikte bu organizasyonu gerçekleştirelim istedik. Ancak Kaffed yönetimi bu yıl farklı bir planlama doğrultusunda hareket edecekleri gerekçesiyle bu teklifimize olumsuz yanıt verdi. Elbette özellikle Sakarya’da yaşayan kardeş Adige halkımız 21 Mayıs günü Kefken’de yapacağımız etkinliğe davetlidir ve birlikte olmaktan da ayrıca onur duyarız.  Bu yıl Federasyonumuzun kararıyla anavatan Abhazya ile aynı anda ve gününde anma yapıyoruz” dedi.

Program
Kobaş, “Bu nedenle bu yıl ki programımızın içeriği oldukça yoğun geçecek. Abhazya’dan üst düzey Protokol katılımının yanı sıra yaşlılardan oluşan Abaata Korosu ağıtlarla günün anlamına vurgu yapacak. Çeşitli canlandırmalar ve konuşmaların yapılacağı programımız saat 15’te Karaağaç köyünde okunacak mevlit ve ikramla başlayacak. Ünlü ressam Faruk Kutlu’nun resimlerinin sergileneceği Karaağaç köyü programımızın ardından Babalı sahilindeki Kayalıklardan denize çelenk ve karanfiller bırakacağız. Sahile çıkışın canlandırılmasıyla meşaleli yürüyüşün ardından sürgün ateşini hep birlikte yakacağız. Bu yıl ayrıca Abhazya Devlet Başkanı’nın diasporadaki halkımıza mesajını da görüntülü vereceğiz” dedi.

Otobüsler
21 Mayısların önemine vurgu yapan Oral Kobaş, etkinliğe katılmak isteyenler için dernek binası önünden ve köylerden ücretsiz otobüsler kaldıracaklarını ve Sakarya’da yaşayan Abhazların dışında kader birliği yaptığımız tüm Sakarya halkının, dostlarının da davetli olduğunu, katılmalarından onur duyacaklarını belirtti.
 

19 Mayıs 2015 , Salı Bu haber toplam 1183 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU