Günün Tarihi:6 Mart 2021

Aile hekimleri iş bırakacak‏


Tüm yurtta olduğu gibi, ilimizde de aile hekimliği çalışanları, bugün iş bırakacaklar.

Hercai

Sakarya Aile Hekimleri Derneği (SAKAHED) Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz, aile hekimlerinin yaşamış olduğu sıkıntılar ile ilgili açıklamada bulundu. 22 Mayıs’ta (Bugün) işi bırakacaklarını dile getiren Dr. Rıdvan Karagöz yaptığı açıklamada, “Hercai nedir bilir misiniz? Kararsız demektir hercai. Son zamanlarda sağlık çalışanları için tek kelime seçin deseniz belki de ilk iki üç seçenekten biri olacaktır. Malumunuz aile hekimliği çalışanları; doktorları ebeleri hemşireleri son zamanlarda huzursuz. Bunu ya gittiğimiz aile sağlığı merkezlerinde duyuyor, ya da kendilerinden her dokunduğumuzda bir ah şeklinde duyuyoruz” dedi.

İtiraz ediyoruz

“Aile hekimleri ya da aile sağlığı çalışanları ne istiyor?” diyen Karagöz, “Daha çok para mı? Daha az çalışmak mı? Tabii ki hayır. Zaten en büyük sıkıntımız da bu. Bizleri vatandaşla karşı karşıya getirmek ve toplumsal saygınlığı azaltmak için maalesef bunlar kullanılıyor. Biz halen sağlık çalışanlarına yapılan şiddetle ilgili bir yaptırım yapılmamasına itiraz ediyoruz. Emeklilik haklarımızla ilgili hiç bir gayret gösterilmemesine itiraz ediyoruz. Her yıl sağlıkla ilgili gün ve haftalarda bahsedilen ama bir türlü yapılamayan yıpranma payı ile ilgili çalışma yapılmamasına itiraz ediyoruz. Sözleşmeli çalıştığımızı ve sözleşmelerimizde yazmasa bile idare tarafından bir çok görev verilebileceğine itiraz ediyoruz” diye konuştu.

Faydası yok

Karagöz, “İş güvencesi nedir biliyor musunuz? Hiç bir standardı olmadan idareciler tarafından keyfi uygulamalarla aile hekimliği sözleşmelerimizin fesih edilebileceğine itiraz ediyoruz. Biz vatandaşın istemese bile bize muayene gelmediği zaman maaşımızdan kesinti yapılmasına itiraz ediyoruz. Aile hekimliği sistemiyle koruyucu hekimlik , aşılama oranları ve takip oranları artmışken bunları devam ettirmek yerine bizleri nöbet denen ama ne vatandaşa ne de bize faydası olmayan uygulamalara itiraz ediyoruz” dedi.

Acil nöbetler

Geçen sene aile hekimliği çalışanlarının sorumlulukları olmadıkları hastane acillerinde görevlendirildiğini belirten Karagöz, “Haklı itirazlarımız sonucu acil nöbetleri son buldu. Ama bakanlık bir kere nöbet demişti ve bu sefer cumartesi icat edildi. Bakanlığa sorduk, dedik ki hakikaten ihtiyaç mı var ? Kaç hasta bakılıyor kaç hasta müracaat ediyor? Hadi bakanlığı boş verin . Sakarya Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne soralım. Cumartesi günleri kaç hasta muayene olmayı talep etti. Yarıya yakın ASM cezalardan endişe ettiği için cumartesi çalışıyor. Bu çalışan ASM lerde kaç hasta bakılıyor? Hakikaten bir yaraya merhem oluyor mu? Zaten can alıcı konu da bu” dedi.

Pazar günü

“Bakanlık aleni bir şekilde cumartesi dışında pazar da açtıracağını söylese bunun güdük bir uygulamadan öteye geçemeyeceğini vatandaşımız da bilecektir” diyen Karagöz, “İşte en önemli soru? O ki bu kadar probleminiz var neden tamamımız bu eylemlere destek veremiyor? İşte sebebi yazının başında. Hercai de. Her grupta olduğu gibi sağlık camiasında da farklı siyasi görüşleri olan oluşumlar mevcut. Her oluşum kendi çıkarları doğrultusunda aile hekimlerini bir oraya bir buraya sürüklemeye çalışıyor. Biz Sakarya Aile Hekimleri Derneği olarak bünyemizde her siyasi oluşumdan üyelerimiz olmasına rağmen apolitik kimliğimizle 22 Mayıs’ta (Bugün) yukarıda saydığımız gerekçelerin iyileştirilmesi talebiyle çalışmıyoruz. Ailelerinin bir parçası olduğumuz vatandaşlarımıza bizlere bu konuda anlayış gösterdikleri için teşekkür ederiz" dedi.

22 Mayıs 2015 , Cuma Bu haber toplam 1093 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU