Günün Tarihi:21 Eylül 2021

CHP’den köylüye mera sözü


CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Milletvekili Adayı Ayhan Bal, Hendek İlçe Başkanı Reyhan Azak ve parti yöneticileriyle birlikte Hendek'in Dikmen, Çamlıca, Uzunca Orman ve Puna köylerini ziyaret etti.

Heba edilmeyecek

"Hayvanlarımızı otlatacak yer bulamıyoruz, meralarımız elimizden alındı" şikayetinde bunun köylülere CHP milletvekili Özkoç "CHP iktidarında yeni mera" sözü vererek, "Meclis'te de gündeme getirdim, hem  ilgili bakanlıklara hem ilgili kurumlara başvurdum, cevap yok. 10 değil, 20 değil, 90 dönüm mera alanı nereye gider? Nereye gittiğini biliyorsunuz, yandaşa peşkeş çekiliyor.  CHP iktidarında ise tek bir dönüm mera alanı heba edilmeyecek. Bunun için yasa çıkaracağız. Meraları ıslah edecek, verimliliklerini artıracağız. Mera alanlarını çoğaltacağız" dedi.

 

Ranttan başka

Özkoç'un açıklamaları özetle şöyle: "Elimizde kala kala 71 dönüm mera alanı kaldı. Sadece Sakarya'da değil, Türkiye'de de meralar talan ediliyor. Bizim kentimizde 90 dönüm mera alanı, 12 yılda yok oldu. Bu, hayvancılığa indirilen en büyük darbedir. Soru önergesi verdim, yüz yüze görüştüm, 'Meralarımızı neden yok ediyorsunuz' diye soruyorum, yanıt yok. Hayvancılık ölüyor, köylümüz açlığa mahkum ediliyor, bunların derdi para. Hayvancılık için en gerekli araziler imara açılıyor. Merayı boş arazi kabul eden bu anlayışın gözü, ranttanbaşka bir şey görmüyor” dedi.

 

Ot ithali

Özkoç, “Dünyanın her yerinde mera, çiftçi için bedava, kaliteli ve sağlıklı yem demektir. Yem olmadan hayvancılık olmaz, olamıyor da. Gidip ithal ediyorsunuz. Bu ülkeye, canlı hayvan ithal ettirdi bu iktidar. Daha da ağırı ne biliyor musunuz? Saman. Tarihinde ilk defa Türkiye, 2012 yılında samanı, bildiğiniz otu ithal etmek zorunda kaldı. Yem yok çünkü. Bir yandan meraları talan ediyorsunuz, öbür yandan çiftçiyi maliyetler altında eziyor, buğday, arpa üretimini düşürüyorsunuz. Sonuç olarak da ülke, koca Türkiye, samana muhtaç hale geliyor. Biz, Türkiye'de tarımı, hayvancılığı yeniden ayağa kaldıracağız" dedi. 

24 Mayıs 2015 , Pazar Bu haber toplam 1028 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU