Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

151 yıldır unutulmayan acı


Abhaz Dernekleri Federasyonu (ABHAZFED) tarafından büyük Kafkas Sürgünü’nn 151. Yılı nedeniyle Kocaeli’nin Kandıra ilçesi, Kefken Babalı sahilinde anma törenleri gerçekleştirildi.

Kafkasya

Bundan tam 151. Yıl önce Kafkas - Rus savaşları neticesinde Anadolu, Balkan ve Ortadoğu topraklarına sürülen, gerçekleşen sürgünde birçok Kafkas halklarının yaşamını yitirdiği olayların ardından Kafkasyalıların torunları atalarını anmaya devam ediyor. Kafkasyalıların Anadolu’da çıktığı ilk kara parçalarından olan Kandıra Kefken Babalı sahilinde sürgün tarihi olarak bilinen 21 Mayıs 1864’ün 151. Yıl dönümünde anma törenleri gerçekleştirildi.

Katılım

Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun gerçekleştirdiği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kafkas işadamlarının destek verdiği anma programına Abhazya Cumhuriyeti’nden de Abhazya Başbakan Yardımcısı Şamil Ardzınba, Abhazya Göçmen Bakanı Vadim Haraziya, Abhazya Parlamentosu Milletvekili Tayfun Ardzınba, Abhazya’nın Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnarGitsba ve yardımcısı AlyasAsabua, Uluslararası Apsnı Vakfı yöneticileri Gazeteci Yazar GuramBargandzhia, Abhazya Müftüsü Salih Kurthelia, Dünya AbhazAbazin Birliği Genel Sekreteri  CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Mustafa İsen,  Abhazfed Genel Başkanı Cengiz Koç ve çeşitli illerden gelen çok sayıda Abhaz kökenli vatandaşlar katıldı.

Unutulmayacak

Kafkasyalıların bulunduğu mezarlarda gerçekleşen törenlerde Kuran okundu. Ardından ise Babalı Sahili’nde program gerçekleştirildi. Sürgünün yıldönümünde Abhaz Dernekleri Başkanı Cengiz Koç, sürgünün Kafkas toplumları tarafından ilelebet unutulmayacağını söyledi.

Acılar

Abhazya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnarGitsba yaptığı konuşmada Türkiye’de yaşayan Abhazdiasporasının sürgünden sonra anavatan ile bağlarını koparmadığını söyledi. Kafkasya’dan sürülenlerin torunları gerçekleşen törenlerde yaşanan acıları anmak için önce Karadeniz’e çelenk ve güller bıraktı. Ardından ise meşalelerle yürüyüşler gerçekleştirildi. Sürgünü anlatan belgesellerin izlendiği programda Abhazya’dan gelen otantik grup, sürgün ağıtları yaktı. Programın son bölümünde her yıl yapılan sürgün ateşi tüm katılımcılar tarafından yakıldı. Yağmurun etkili olduğu programlarda katılım yoğun olurken yağmura rağmen program aksamadan devam etti. Anma etkinlikleri gece yarısına kadar sürdü.

24 Mayıs 2015 , Pazar Bu haber toplam 1570 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU