Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

Başkanlık Sistemi nedir?


Sakarya Düşünce ve Dayanışma Platformu’nun düzenlediği toplantıda, Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi hakkında bilgiler verdi.

Parlamenter sistem
Prof. Dr. Birol Akgün, Dr. Murat Yılmaz ve Doç. Dr. Mehmet Şahin’in konuşmacı olarak katıldığı   toplantıda Akgün, “Hükümet sistemlerinin karşılaştırılması, sert kuvvetler ayrılığı sistemi olan başkanlık sistemi ile kuvvetlerin yumuşak ayrılığına dayanan parlamenter sistem üzerinden yapılmaktadır. Başkanlık sistemiyle parlamenter sistem arasında ayrım, bu sistemlerden birinin ötekine üstün olup-olmadığını tartışan bir teoriden kaynaklanmamıştır. Parlamenter hükümet sisteminin, başlıca özellikleri şunlardır; 1-İki Başlı Yürütme 2-Sorumsuz Devlet Başkanlığı 3-Parlamentoya karşı sorumlu hükümet 4-Yürütme organının yasamayı feshedebilmesi. Parlamenter sistemde yürütme bir yanda devlet başkanı, öte yanda bakanlar kurulu olmak üzere çift başlı bir yapıdadır. Bakanlar Kurulu, Başbakan ve bakanlarla birlikte kolektif bir organdır” diye konuştu.


Tek kişi
Akgün, “Başkanlık Sitemi, yürütme organının halk tarafından seçildiği ve yasama organı tarafından görevinden alınamayan, yürütmenin tek bir kişiden oluştuğu hükümet sistemidir. Başkanlık sistemi, yasama, yürütme ve yargı organları arasında kesin bir ayırma ve dengeye dayanan bir sistemdir. Bu sistem, yasamaya ve yargı organlarının demokratik denetimi içinde, yürütmenin iktidar imkanlarını genişleten bir hükümet sistemidir” dedi.

25 Mayıs 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 1531 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU