Günün Tarihi:5 Haziran 2020

‘5 bin çocuk karakolluk oldu’


CHP Sakarya Milletvekili ve 1’inci sıra milletvekili adayı Engin Özkoç, Sakarya’da bozulan ekonomik ve sosyal dengelerin, çocukları büyük bir hızla suça sürüklediğini belirtti.

Söz veriyoruz
Özkoç, tüm araştırmaların, yoksulluk, aile içi şiddet, eğitimsizlik, göç, dışlanma, çevre koşulları gibi faktörlerin çocukları suça ittiğini ortaya koyduğunu belirterek, “Bizim için suçlu çocuk yok, suça itilmiş çocuk var. Biz soruna böyle bakıyoruz. Çocuk Cezaevlerini kapatacağız. CHP iktidarı olarak halka söz veriyoruz; 4 yıllık bir iktidar sonunda biz yoksulluğu bu ülkede bitirmiş olacağız. Yoksulluğun yarattığı ekonomik ve sosyal etkilerden en fazla çocuklar zarar görüyor. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de son 5 yılda karakola düşen çocuk sayısında 2 kat artış var, Sakarya’da 5 kat. Kent, çocuklarımız için gittikçe daha tekinsiz bir hal almaya başladı. Çocukların en fazla karıştığı suç; yaralama ve hırsızlık, ki bu sosyal ve ekonomik bozulmayı gösteriyor. Uyuşturucu da en önemli dertlerden biri. Bonzaiyle birlikte patlayan uyuşturucu kullanımı sonrası, kentte madde kullanım yaşı 11’e kadar düştü.

Aç çocuk
Özkoç, “Yoksullukla mücadele, zaten temel mücadele alanımız. Bunun yanında çocuk yoksulluğu gidermek için özel bir program uygulayacağız. Söz veriyoruz: Türkiye’de, Sakarya’da tek bir çocuk yatağa aç girmeyecek. Aile Sigortası Programı’yla yoksul çocukların sağlık, beslenme, kreş̧ ve eğitim basta olmak üzere tüm gereksinimlerini karşılayacağız. Ayrıca Aile Sigortası kapsamında yoksul çocuklara nakit desteği sağlayacağız.Okullarda ücretsiz öğle yemeği uygulaması başlatacağız. Doğan her yoksul çocuğa, mama ve bebek bezi de dahil, ilk 6 aylık tüm hijyenik ihtiyaçlarını sağlayan  bebek sandığı vereceğiz.
Çocukların yoksulluk döngüsü içinde kalmasının temel nedeni olan ‘eğitimden kopma’ ve ‘çocuk işçiliğini’ kesinlikle önleyeceğiz. Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmelerinin önüne geçeceğiz” dedi.
 

27 Mayıs 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 856 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU