Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Baro’dan çocuk tacizine kınama


Elazığ’da yaşanan ve ülkemizi derinden sarsan 8 yaşındaki bir çocuğun, 7 yıl boyunca cinsel istismara maruz kalmasıyla ilgili 21 barodan kınama mesajı geldi.

Ahlaki çöküntü
Elazığ Barosu başta olmak üzere, Gaziantep, Diyarbakır, Sinop, Manisa, Eskişehir, İzmir, Tunceli, Şırnak, İstanbul, Adana, Sakarya, Bursa, Ankara, Bartın, Denizli, Sivas, Giresun, Mersin, Aydın ve Bitlis Baroları, Elazığ’da yaşanan cinsel istismar ile ilgili ortak açıklama yaptı. Açıklamada, son yıllarda ülkemizde çocuğa karşı şiddetin ve çocuk istismarı olaylarının hızla arttığına dikkat çekilerek, Elazığ’da vuku bulan olayın ahlaki ve vicdanı çöküntüye sebep olduğu belirtildi.


Koruma altında
Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi  Başkanı
Av. Elif Erdem Düzgün, “Elazığ Karakoçan İlçesi’ne bağlı köyde meydana gelen ve hepimizi derinden sarsan, ancak ve ancak vahşet olarak nitelendirebilecek çocuğun cinsel istismarı olayıdır. Olay ile ilgili savcılıkta soruşturma başlatılmış, savcılık tarafından hazırlanan iddianamenin kabulü ile Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmış ve davanın ilk celsesi 26/05/2015 tarihinde görülmüştür. Cinsel istismara uğramış mağdur çocuk, koruma altındadır” dedi.


Sessiz kalarak
“İstismar olayını gerçekleştiren, mağdur çocuğun ailesi ile birlikte yaşları 14 ile 65 arasında değişen çok sayıda suça sürüklenen çocuk ve sanık yargılanmaktadır” diyen Düzgün, “Önemle belirtmek gereklidir ki sanıkların ve suça sürüklenen çocukların dışında bu olaya sessiz kalan, göz yuman her birey vicdani ve ahlaki değerlerini kaybetmiş olmanın yanında olaya sessiz kalarak yasal anlamda sorumlu hale gelmişlerdir. Şiddetin her türlüsüne maruz kalan çocukların yanında olacağımız ve çocuk ihmal ve istismarı konusunda hassasiyetimiz baromuzca defaten vurgulanmıştır” diye konuştu. Güvence altına
Düzgün, “Tüm barolar; ülkemizde çocuğun yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarının güvence altına alınması, çocuğun haklarının korunması sırasında insan haklarına dayalı, adil, etkili ve süratli bir usul izlenmesi, soruşturma ve kovuşturma sürecinde çocuğun durumuna uygun özel ihtimam gösterilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Ayrıca Barolar olarak; Çocuk Koruma Kanunu ve Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile güvence altına alınan koruma, yaşatma, geliştirme ve katılım şeklindeki temel ilkeler ile çocuğun yüksek yararı ve her konuda çocuğun ayrıcalıklı yararının gözetilmesi ilkelerinin dikkate alınarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının gözetilmesini sağlamak adına her türlü gerekliliği yerine getirmek için çalışmalarını sürdüreceklerdir” dedi.


Tek yürek
“Tüm Barolar tek yürek olup, ciddi olarak ihlal edilen çocukların yüksek yararı, yaşama ve gelişme hakkını koruyacak ve gözetecektir” diyen Düzgün, “Elazığ’da yaşanan çocuğun cinsel istismarı olayını şiddetle kınar,  Sakarya Barosu ve aşağıda tekrar edeceğimiz baroların Çocuk Hakları İzleme Merkezleri olarak davayı takip edeceğimizi çocukların daha iyi yaşam şartlarında yaşamaları ve çocukların geleceğinin güvencesini sağlamak adına üzerime düşeni yapacağımızı ve bunu kamuoyu ile birlikte gerçekleştireceğimizi duyururuz” diye konuştu.

28 Mayıs 2015 , Perşembe Bu haber toplam 1652 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama



SAKARYASPOR PUAN DURUMU