Günün Tarihi:5 Haziran 2020

‘Sakarya sanayi kenti olacak’


Türkiye’de bir ilk olacak Karasu Otomotiv İhtisas Bölgesi’nin model olacağını belirten Bakan Ayşenur İslam, önümüzdeki dönem, Sakarya’nın sanayi kenti olacağını belirterek, “Çok avantajlı bir sanayi kenti olacağız. Neden derseniz, sanayiye bakışımız değiş

Sakarya’da şehrin ablası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, AK Parti 1. Sıra Milletvekili Adayı Ayşenur İslam ile bu röportajımı yoğun seçim ve hükümet programı arasında kahve molası verdiği sırada Limapark Otel’de gerçekleştirdim. Bizi son derece sıcak karşılayan, önemli mesajlar veren, Sakarya’lılara yeni müjde veren Bakan İslam ise seçimler ve bakanlık çalışmalarına üzerine konuştuk. Konu konuyu açınca ortaya çok sıcak bir sohbet çıktı. İşte Bakan İslam’ın söyledikleri…


Çok yoğun bir seçim maratonu geçiriyorsunuz. Bir orada, bir burada sürekli programda, bir taraftan Ankara’ya gelip gidiyorsunuz. 2011’de milletvekili olarak girdiğiniz seçimlere şimdi de Bakan olarak giriyorsunuz. 4 yıllık bir süre geçti geriye bakarsak, Sakaryalılar bu süreçte iktidardan neler alabildi?


Sakarya son 4 yılda çok gelişti. Herhalde bunu görmeyen yoktur. Ama genel itibariyle 13 yılda büyük gelişim gösterdi. Sakarya’nın bakanı olması farklı şeylerde kazandırdı. Bu her şehir için böyledir bunu inkar etmek gereksiz olur. Sakarya içinde bu böyle. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Milletvekili olarak seçime girdiğimizde de çok büyük sorumluluğumuz olduğunu biliyorduk. Ama bakan olarak seçime girdiğinizde verdiğini sözleri bizzat sizin gerçekleştirdiğini bilerek sahaya giriyorsunuz. Bu aşırı sorumluluk gerektiren durum. Ancak bu şehir açısından rahatlatıcı bir durum olduğu da kesin.

Ankara destekli yatırımlara öncülük ediyorsunuz. Sahada geziyorsunuz ve sizden ne gibi isteklere oluyor?


Sakarya’lıların beklentilerini 4-5 grupta toplarız. Bir tanesi sanayi. Turizm kenti olmak. Üçüncüsü ve bu benim arzum eğitim kenti olmakla alakalı talepler ve dördüncüsü tarım şehri olma iddiası ile ilgili talepler. Bu başlıkta talepler var. Bakanlık sonrasında bu başlıklar altında çalışmalarım oldu.

Tarımla ilgili çalışmalarınızdan biri de alan bazlı fındık desteklemelerinden 16 ilçenin faydalanmasına öncülük etmek oldu değil mi?


Evet. Şehrin ciddi sorunuydu. Milletvekili çalışmam esnasında Söğütlü bölgesinden bu talep geldi. Milletvekili adayıyken iki talep geldi ve ikisini de çözdüm. Birincisi Karapürçek’e bir banka şubesinin gelmesi ve Söğütlü’nün fındık desteğine alınmasıydı. 2011’de adayken söz verdim ve çözdüm. Fındık desteği ile ilgili tarım bakanlığı ile görüşmelere başladığımda şunu fark ettim. Fındık destekleme tamamen alanın eğimi ile alakalı. Bizimde engebeli arazimiz var dedik ve diğer bölgeler de bundan yararlansın dedik. Bizim de bakanlık ile görüşmelerimiz oldu. Bu konuda uzun süre görüştük hatta iş artık imzaya kaldı ve imza atılana kadar ben bu çalışmayı kimse ile paylaşmadım.

Az önce  tarım-sanayi-turizm dediniz. Önümüzde ki dönem Sakarya’da hangisi daha ön planda olacak?


Çok güzel yatırımlarımız var. Bunun hangisinin iyi olduğunu bugünden tespit etmek çok zor. Mesela sanayi ölçeğinden bakarsak Karasu’nun otomotiv ihtisas bölgesi olması ki bu konuda Türkiye’de tek bu fevkalede önemli. Burada büyük yatırım olacak. Sakarya’nın bu açıdan bakarsak bir sanayi kenti olacağı kesin. Ayrıca çok avantajlı bir sanayi kenti olacak. Neden derseniz sanayiye bakışımız değişti. Artık çevreci sanayi oluşturacak altyapımız var.

Çevreci sanayiler şehrimiz de daha çok mu göreceğiz?


Çevreyi kirletmeyen sanayiler nasıl oluşturulur bunu çok iyi biliyoruz. Çevremizi kirletmeden sanayileşebileceğiz. Çevremizdeki şehirlerin bu konudaki tecrübeleri bize bu konuda yol gösterici olacak. Aynı bölgede Otomotiv OSB, Liman ve Karayolu bağlantısı var. Bu o bölgeyi sanayi bölgesi olarak ilerleyeceğini apaçık gösteriyor. Bununla ilgili yatırımlar gidiyor.

Tarım konusunda da bir çalışma var sanırım?


Evet bunu önemsiyoruz. Önümüzdeki süreçte ilgileneceğimiz konuların başında tarım topraklarının toplulaştırılması var. Bununla ciddi olarak ilgileneceğiz ki Sakarya’da tarımı kaybetmeyelim.

Otomotiv OSB çok önemli bir çalışma. Bakanımız olmasa biz bu projeyi Sakarya’ya kazandırabilir miydik?


Büyük gayretim oldu ama hani ben yaptım demeyi tevazuya aykırı bulduğumu söylemeliyim. Ama gerçekten de bu konu için çok gayret sarf ettim.


*Bin yataklıyı hızlandıracağız
*En iyi yer seçilecek
*Sağlıkta personel sıkıntısı var
*sağlıkta sorun kalmayacak
*Sakarya’ya ikinci üniversite olacak


Başbakan mitinginde Sakarya’ya 1000 yataklı hastane sözü verdi. Projenin takipçisi olacak mısınız? Hastaneyi bir çok ilçe istiyor?


Bu sözü zaten başbakanımız verdi. Biz elimizden geldiği kadar hızlandıracağız. Şu anda hastane için 5-6 ilçemiz bize başvurdu ve kendi ilçelerine istedi. Benim bakışım ise bu konuda fizibilite yapılması ve en iyi yerin seçilmesi. Bunu yapacak olan kurumda Sağlık Bakanlığıdır. Hastanelerin birbiri ile entegre olması ve planlı çalışması lazım olduğu için bakanlık bu konuda en doğru tercihi yapacaktır. Ben bakan olarak bu taleplerin hepsini sağlık bakanlığımıza ileteceğim.

Sağlıkla ilgili personel sıkıntısı var. Bununla ilgili çalışmalar ne durumda?


Bu sorun Türkiye’nin genel sorunu. Bunun sebebi 10 yıl öncesinde Tıp Fakültelerinin açılmamış olması. Yani doktor hemşire ebe yetiştirilmemesi. Bunun acısını çekiyoruz ve ileride çekmemek için eğitim sistemini revize ederek bu personeli yetiştirmeye çalışıyoruz. Son yıllarda bu açığı süratle kapatmaya çalışıoruz. Sağlık bakanlığı Sakarya konusunda taleplerimizi hiç geri çevirmedi. Mesela bizim SAÜEH’ta Hiperbarik merkezimiz var. Yıllarca buraya uzman bulamadığımız için orası atıl kaldı. Şimdi bizim girişimlerimiz ile Türkiye’de bu konuda var olan 9 uzmandan birini ilimize alarak o merkezi faaliyete geçirdik.

Eksiklik konusunda neler yapılıyor?


Giderek uzman eksikliğimizi kapatıyoruz. Bizim turizm bölgelerimizde belli mevsimlerde nüfusu artan yerler var. Buralarda özel çalışma yapmamız lazım. Tüm bunlar göz önünde bulundurarak çalışma yapıyoruz. Tüm bunların çözümü inşallah 1000 yataklı hastanemizin yapılması ile halledilecektir.

Siz bir akademisyensiniz ve Sakarya’da ki 2.üniveriste beklentisini nasıl karşılıyorsunuz?


Başlangıçta benim bu beklentim var. Sakarya’da en az 1 vakıf üniversitesi olması gerektiğini siyasetten öncede düşünüyordum. Sakarya ile bürokrat olarak ilgilendiğim dönemde de bu konuda bir istek ve beklentim mevcuttu. O dönemde vakıf üniversitelerini Sakarya’ya celp etmeye çok çalıştık. Benim son 10 yılım bir vakıf üniversitesinde geçti. Vakıf üniversitelerinin nasıl kurulduğunu bildiğim için Sakarya için bu konuyu çok arzu etmiştim ama olmadı. Ancak şu anda bu üniversitelerin kurulumu eskisi gibi değil.

O zaman ikinci üniversite şart oldu değil mi?


Sakarya kaçınılmaz olarak bu konuda bir merkez olacak. İstanbul’da yeni vakıf üniversitesi kurulması ihtimali kalmadı. İstanbul’un hinterlandı olan yerlere kaymak zorunda vakıflar ve Sakarya bu konuda en iyi alternatiflerden biri.  Eskiden biz Sakarya’ya çekmek için peşlerinden koşardık bugün ise bize gelen teklifleri değerlendirerek en iyisini bekliyoruz.

Böyle bir teklif var mı?


Şu anda iki vakıf Sakarya’da üniversite kurmak için bize teklifte bulunmuş durumda.

Süreç nasıl peki? Ne durumdayız şu an?


Düşünüyoruz. Çeşitli parametreler var. YÖK süreci var. Yatırımın sürdürülebilirliğini bilmemiz gerekiyor. Sürdürülebilirlik ve geliştirilebilirlikten emin olmamız gerekiyor. Onun için bu teklifleri halen değerlendiriyoruz.


*İnsanlar bizi konuşturmuyor
*Sakarya istikrardan yana olacak
*Kadın sorunları üzerine çalışıyoruz
*Şiddette gerileme var

Siyasete dönersek sahadasınız ve AK Parti adayı olarak çalışıyorsunuz. Sahada partinizin görüntüsü nasıl?


Ben herhangi bir sorun görmüyorum. Türkiye 10 yılda 9 seçim gördü. Seçmende bir doymuşluk var. Genel olarak bundan şikayet var. Biz 2 aydır hareketin merkezinde bunu gözlemlemiyorum ama dışarıdan gözlemleyenler bu doymuşluğun olduğunu söylüyor. Peki biz bu doymuşluğu nasıl hissediyoruz dersek şöyle ki; dokunduğumuz vatandaşımız bizi konuşturmuyor oylar zaten size diyorlar. Onların ilgili ve yakınlığı motive ediyor.

Sizce Sakarya’lı seçmenin tavrı ne olur?


Kesinlikle Sakarya 7 Haziran’da istikrar diyecek. Sakaryalı istikrardan yana tavır alacak ve irade gösterecek.

Bakanlığınız ile ilgili çalışmalara dönersek kadın ve çocuklara yönelik son dönemde bazı iyileştirmeler yapıldı. Sizce bu yeterli mi ve yeni dönemde nasıl iyileştirmeler yapılacak?


Kadına yönelik çalışmalar dünyada 60 yıldır süratle yapılıyor. Türkiye’de ise bu çalışmalar bizim iktidarımız döneminde yapılmaya başlandı. 2011 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulması ile birlikte tüm bu çalışmalar tek şemsiye altında toplanarak daha pratik ve sonuç alınır hale geldi. Bakanlığımızın kadına yönelik çalışmaları çok boyutlu olarak devam ediyor. Kadınlarımızın istihdamı, ev ve iş hayatı arasında ki uyumu, sosyal-ekonomik-demokratik hakları ve şiddet başta olmak üzere kadının dezavantajlı durumlarından kaynaklı sorunları üzerine çalışıyoruz.

Peki şiddette tırmanma var mı?


Bakın şu anda tüm dünyada kadına şiddette büyük bir artış söz konusu. Dünyada kadına yönelik şiddet hızla tırmanıyor. Kadın-çocuk ve yaşlılar toplumda en zayıf halka olarak görüldükleri için bu kesimlere yönelik şiddet artıyor. Dünyanın tersine Türkiye’de ise bir artma yok. Hatta kadına yönelik şiddet son dönemde önce ki yıllara göre düştü.

Ama görüntü tam tersi gibi?


Evet, çünkü kadın cinayetleri halen azalmadı. Kadına yönelik şiddetin en görünür ve canice şekli cinayettir. Bu cinayetler azalmadığı için kadına yönelik şiddet azalmadı gibi bir görüntü var. Bu konuda size bazı rakamlar vereyim. Bakın Bakanlık olarak 2008 ve 2014’te bir şiddet araştırması yapmışız. Bu rakamları karşılaştırdık ve aldığımız tedbirlerin sonuçlarını daha net gördük.  2008 yılında eşi ve eski eşi tarafından şiddete maruz kalan kadın oranı yüzde 39’idi. 2014’te yüzde 26 olarak ölçüldü. Şiddet gören kadınlar içinde cinsel şiddete maruz kalan kadın oranı 2008’de yüzde 15 iken 2014’te bu oran yüzde 12 olarak ölçüldü.  Her iki şiddete birden maruz kalan kadınlarımızın oranı 2008’de yüzde 42 iken 2014’te yüzde 38 oldu. Kentlerde kadına şiddet olayı yüzde 38 iken yüzde 35’e geriledi. Kırsalda ise yüzde 43’ten 38’e indi. Bu alınan tedbirlerin işe yaradığını gösteriyor ama asla bizim için yeterli değil.

Yeni tedbirler alınacak mı peki?


Evet önümüzde ki dönemde yeni tedbirler alacağız. Bu konuda size 2 tedbirden bahsedelim. Biri ısrarlı takip mağdurlarını korumak için iki taraflı elektronik takibe geçmemiz ile ilgili. Bu sistem ile hem mağdur hem fail online olarak takip ediliyor. Bunun pilot uygulamasını iki ilde yapıyoruz. Failde yer alan kelepçe ile mağdurda yer alan buton yaklaşınca online takibimizle hemen uyarıyor ve yakınlaşma bölgesine kolluk kuvveti gönderiyoruz. Pilot illerden aldığımız sonuçlara göre genel uygulamaya geçeceğiz.  Diğer tedbir ise şiddetin önlenmesini sağlamak amacı ile başka bir araştırmaya gidiyoruz. Bugüne kadar biz tüm akademik ve bilimsel araştırmaları mağdur üzerinden yapıyorduk. Bu çalışma ile bir taraftan da fail üzerinden bu çalışmayı yapıyoruz. Şiddete neden başvuruyor, prototipi nasıl, zihni nasıl işliyor, karakterini neler oluşturuyor ve onu şiddete iten nedenler nedir diye inceliyoruz. Bu incelemelerin sonuçlarına göre de tedbirlerimizi alacağız.


*SODAM VE ADEM’ler geliyor
*Tüm okullarda yaygınlaşacak
*Muhalefet hata yapıyor
*Milletin zekasıyla alay ediyorlar

Kadının sosyal hayata katılması konusunda projeler yürütüyorsunuz değil mi?
Bu konuda kısa adı SODAM olan Sosyal Dayanışma Merkezi ve ADEM olan Aile Danışma Merkezlerimiz var. Bu merkezlerin genel yapısı dışarı çıkmakta zorlanan kadınlarımızı bu çatı altında toplamak. Bu merkezlerimizde ki personelin tamamı kadın. Hocalarımız vasıtası ile burada kadınlarımıza kurs veriyoruz. Dikiş-nakış kursundan pasta yapımına kadar onlara mesleki eğitimler veriyor bunu sertifikalandırıyoruz.

Sakarya’da bu tür merkezler artacak mı?
Sakarya’da bu merkezlerimizi açtık. Sayısını daha da arttıracağız. Bu konuda sizinle yeni müjde paylaşayım.. Milli Eğitim Bakanlığı ile bu konuda ortaklığa giderek Türkiye’de ki tüm Kız Meslek Liseleri başta olmak üzere yayınlaştırılmak üzere okullarda birer ADEM veya SODEM kurmak istiyoruz. İki bakanlık gücünü birleştirerek bu konu yaygınlaşsın istiyoruz. Şu anda çalışmalar sürüyor.

Sakarya’da muhalefeti nasıl buluyorsunuz ve muhalefetin vaatleri size soruluyor mu?
Vaatler soruluyor ama yerel değil genel siyasetten geliyor. Muhalefet büyük hata yaptılar ve zaten yapılmakta olanları vaade dönüştürüp ilan ettiler. Bu büyük eksi puan onlar için. Bu desteklerden faydalanan milyonlarca insan var. Bunları yok saymak o insanları yok saymak ve insan zekası ile alay etmektir. Ben memnuniyetle karşılıyorum ve doğru yola geldiler. AK Parti’den ders aldılar.

Sakarya’da ki insanlar muhalefet partilerinin bu vaatlerinin içeriği ve arka planının dediğiniz gibi olduğunu görüyor mu?
Bizim gözlemlediğimiz kadarı ile insanlarımız bunların farkında. İnsanlar biz onların vaatlerine kanmayız ama maaş iyileştirmesini sizin yapmanız gerekiyor diyorlar. Bunu insanlar bizden talep ediyor. Onların boş olduğunu bu düzeltirse ancak ak partinin düzelteceğini herkes farkında. Onun vaadine kanmıyor bizden istiyorlar.

CHP Milletvekili Engin Özkoç Sakarya’ya Cevat Ayhan’dan sonra bir bakan gelmediğini söyleyerek sizi eleştirdi. Bu konuda hiç cevap vermediniz.
Evet gördüm bunu. Ancak buna cevap vermeyi hem isterim hem istemem. Bunu söylemem nezakete sığmaz.


*Bakanlık verilirse yaparız
*Emeklilere iyileştirme olacak
*Hem az yiyorum, hem enerji doluyum
*Aileme vakit ayıramıyorum

Sizi bakan olarak yeni dönemde görebilecek miyiz?
AK Parti olarak siyasi terbiyemiz çok üst düzeydedir. Biz asla görev talep etmeyiz ama verilen görevi en iyi şekilde yaparız. Onun için her şey bu çerçevede cereyan eder.

Kılıçdaroğlu’nun son mitinginde emeklilerin sayısı yüksekti. Bu da CHP’nin vaatlerinin emeklilerde karşılık bulduğunu gösteriyor. 7 Haziran sonrasında iktidar olursanız bu konuda çalışma yapacak mısınız?
AK Parti hükümeti bugüne kadar sadece emekli değil; memur-işçi-Bağkur emeklisi olmak üzere tüm kesimlere yönelik iyileştirmeler yaptı. Hatta bu konuda en iyi iyileştirmeler partimizin iktidarı döneminde hayata geçti. Elbette bu iyileştirmeler ve düzenlemeler devam edecek.

Seçim döneminde son derece hareketlisiniz. Enerjiyi neye borçlusunuz?
İltifat için teşekkür ederim. Özel bir şey yapmıyorum. Bu konuda aslında herkes gibiyim. Hatta arkadaşlarım az yediğimden bile şikayetçi.

Ailenizi pek tanımıyoruz. Emin Sakaryalı’da merak ediyor, bize onları biraz anlatır mısınız? Bu kadar yoğunluğunuz arasında onlara zaman ayırabiliyor musunuz?
Ön plana çıkmayı seven bir ailem yok. Ayrıca her siyasetçi gibi bence aileme çok vakit ayıramıyorum.


*Sandıkta baş başa kalınca
*Kritik dönemden geçiyoruz
*Herkes sandığa gitsin
*79 yılda yapılandan çok iş yaptık

Pazar günü sandığa gidiyoruz. Oy verme kabinine girerek eline mührü alacak seçmene ne söylemek istersiniz?
Ben hem Sakarya’nın hem Türkiye’nin sağduyusuna daima inandım. Siyasi hayatımın öncesinde de buna inandım. Halkımız sağduyulu kararlar verir. Evet bugün çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Halkımız en doğru kararı verecektir. Bence doğru karar AK Parti ile yola devam etmektir. Ak parti 13 yıllık iktidarı döneminde 79 yılda yapılandan fazla iş yaptı.

Kararsız seçmene ne demek ister siniz?
Bu partinin 4 yıl iktidardan uzaklaşması 79 yıl geriye gitmek anlamına gelir. Halk bunu görüyor ve her şeyin farkında. Çok az sayıda kararsız seçmen olduğunu biliyoruz ben o kararsız seçmenlerimizin de oy verme esnasında vicdanı ile baş başa kaldığında doğru kararı vereceğine eminim. Ama ben halkımıza özellikle mutlaka sandığa gitmeleri çağrısı yapıyorum.

 

Röportaj: Ekrem ÜRDÜÇ

3 Haziran 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1685 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU