Günün Tarihi:16 Ağustos 2022

Fındık şaşırttı!


Sakarya genelinde 2015 yılı fındık rekoltesini belirlemek için yapılan çalışmalar sonrasında, bölgemizde rekoltenin beklenenin aksine çok daha yüksek çıkması fındık üreticilerini sevindirdi.

Bahçeler gezildi
Rekolteyi belirlemek için her ilçede Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri nezdinde, Ziraat Odaları, Fiskobirlik, Ticaret Borsaları ve Ticaret ve Sanayi Odaları’nın temsilcileriyle oluşturulan komisyonlar bahçeleri gezerek, yaptıkları çalışma ile fındık üretimindeki rekolteyi belirlediler.

Çotanaklar sayıldı
Oransal yoğunluğa göre belirlenen sahil, orta ve yüksek kesimlerdeki mahallelerde belirlenen fındık bahçelerindeki fındık dallarında yapılan çotanak sayımları esas alınarak rekolte tahminleri yapıldı. Karasu, Kocaali bölgesinde iç kısımlarda ürünün bol olduğu belirlenirken, Akyazı ve Hendek’te de olumsuz koşullara rağmen rekoltenin beklenenin üzerinde olduğu ve geçen yıla göre de daha fazla olduğu ifade edildi.

Resmi açıklama
Sakarya’daki f ındık rekoltesiyle ilgili olarak Karasu, Kocaali, Kaynarca, Ferizli, Söğütlü, Hendek, Akyazı ve Karapürçek ilçelerinde yapılan rekolte tahminlerinin önümüzdeki hafta içinde rakamlarla resmen açıklanması bekleniyor. Üreticiler, yaşanan hava koşulları nedeniyle düşük bekledikleri ürünün fazla olması nedeniyle sevince boğulurken, şu anda 15 lira civarında olan fiyatın da buna rağmen düşmeyeceği öne sürülüyor.

 

5 Temmuz 2015 , Pazar Bu haber toplam 1437 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU