Günün Tarihi:26 Temmuz 2021

‘Sıcaklar kurbanlık hayvanları etkiliyor’


Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yaz mevsiminde kurbanlık hayvanlara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Sıcak havaların gelmesiyle birlikte kapalı ahır besisinde bulunan kurbanlık hayvanlar sağlık ve gelişme açısından olumsuz

Kapanırlar
Yıldız, işletmelerin uygun inşa edilmediği takdirde, işletmede gerek solunum gerekse ayakla ilgili sağlık sorunlarının ciddi anlamda ekonomik kayıplara yol açtığını söyledi. İşletmeden kaynaklanan havasız yaşam ortamlarının kurbanlıkları etkileyebileceğini belirten Yıldız, "İşletmede ekonomik verim kaybına yol açar. Karsız işletmeler de maalesef zamanla kapanırlar. Biz veteriner hekimler işletme yerinin ve meteorolojik şartların uygun olması durumunda açık besiyi tercih ederiz. Kapalı besi yapılacaksa işletmedeki besi hayvanlarında ya da süt hayvanlarında oluşan amonyak ve metan gazlarını hayvanların rahatı bozulmadan tahliye edilmelidir" diye konuştu.

Parazit
Yıldız, hayvanların cereyanda bırakılmaması gerektiğini ifade ederek, "Havalandırma mümkünse bacadan yeterli oranda yapılmalıdır. Kurbanlık hayvanların her türlü iç dış parazit uygulamaları serbest veteriner hekim kontrolünde bugünlerde yapılmalı ayrıca optimal verim için beslenme konusunda serbest veteriner hekimden destek alınmalıdır" şeklinde konuştu.
 

24 Temmuz 2015 , Cuma Bu haber toplam 1284 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU