Günün Tarihi:28 Şubat 2021

‘Tıkanan kanallar açılmalı’


Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu ve yönetimi, Erenler İlçesinde sel baskınlarından zarar gören mahalle muhtarlarıyla toplantı yapıldı.

Kanallar tıkalı

Toplantıya katılan mahalle muhtarları “Tarım arazilerinde yağmur ve su baskınlarına karşı kullanılan su kalanları yıllardır temizlenmediği için tıkandı. Traktör fabrikasının kurulu olduğu alanda, otoban yolu kanalına bağlı olan kanalların da tıkalı olması çevredeki tarım arazilerini sular altında bıraktı. Kanalın acilen temizlenmesi genişletilmesi gerekiyor. 5 aydır yağmur yağıyor. İhtiyaca cevap vermiyor” dedi.

15 yıldır temizlenmiyor

Muhtarlar, “Yağmur yağmasının ardından kanalın tıkalı olması nedeniyle Sakarya Nehri’ne dökülemeyen su tarlaları bastı. Yeni köy tarafından gelen su Çaybaşı Fuadiye, Türk Çaybaşındaki tarım arazilerine yayılıyor. Hatta fabrikanın kanal suları da bu tarafa geliyor. Sakarya nehrine akmıyor, tarlalar su altında kalıyor. 15 yıldır bu kanallar temizlenmediği için tıkandı. İmar sorunları var. Yeni açılan yolların menfezleri yok. Yani beyine giden damarlarda tıkanma olunca ne oluyor hasta ölüyor” benzetmesinde bulundular.

Tarım arazisi

Muhtarlar, “Herkesin tarım arazileri için mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Şenoğlu, “Bu araziler benim dönemimde değiştirilmedi demek yetmez. Devlette devamlılık esastır. O zaman tekrar eski haline döndürün. O araziler 1. sınıf tarım arazisi. Fabrika üstüne fabrika olmaz. Daha öncede söyledik. Bu arazileri korumak sadece bizim görevimiz değil. Herkes bu arazilere sahip çıkmalı”

Fabrika olmaz

Muhtarları dinleyen Başkan Şenoğlu’da, “Tarımda katma değeri yükseltmek için alternatif ürünler­den önce yapısal so­runları çözülmelidir. Arazilerin parçalı ol­ması verimi düşürür, arazi toplulaştırması bu anlamda çok önemlidir. Arazi toplulaştırılması sorunu çözüldüğü takdirde, verim ve katma değer artacaktır. Parçalı arazi­lerin birleştirilmesine çiftçinin de bilinçli yaklaşması önemlidir. Ülkemizin önemli bir konusu olan parçalı araziler sorununun çözümü ile verimli tarım arazileri üzerindeki sanayileşmenin de önüne geçilmiş olur. Tarım alanları da bir fabrikadır, fabrika üstüne fabrika olmaz” açıklamasında bulundu. 

26 Temmuz 2015 , Pazar Bu haber toplam 1071 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU