Günün Tarihi:26 Ocak 2021

‘Davayı geri çekin’


Genel Başkanı Sakaryalı olan Koop İş Sendikası’na üye olarak iki yıllık mücadele sonrasında sözleşme yapma hakkını alan SYDV çalışanlarının sendikal haklarını almaları bir anlam da AK Parti Sakarya Milletvekili olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nda (SYDV) çalışanların sendikalı olma hevesleri, bakanlığın açtığı dava sonrasında kursaklarında kaldı. Sakarya’daki vakıflarda çalışanlar bakanlığın açtığı davanın geri alınması için umutlarını Bakan İslam’a bağlarlarken, bu olmadığı takdirde de eylem yapacaklarını açıkladılar.

Sözleşme yetkisi

Sakarya’nın yanı sıra diğer il ve ilçelerdeki vakıflarda çalışanlar yaptıkları açıklamalarında, “Anayasal hakkımızı kullanarak sendikalı olmaya karar verdik ve işkolumuzda örgütlü olan Koop-İş Sendikası’na üyeliklerimizi yaptırdık. Sakarya’daki arkadaşlarımızın dışında, Türkiye genelindeki Vakıf çalışanı arkadaşlarımız da bizimle beraber Koop-İş’e üye oldu.  Koop-İş Sendikamız, vakıflarda çoğunluğu sağlayarak kanunun gerektiği üye sayısına ulaştı ve Çalışma Bakanlığı’ndan toplu sözleşme yapma yetkisini aldı. Böylece yaklaşık iki yıldır sabırsızlıkla kavuşmayı beklediğimiz toplu iş sözleşmesini imzalama yetkisine kavuştuk” dediler.

Kulaklarını tıkamış

Koop İş Sendikası’nın Sakaryalı olan Genel Başkanı Eyüp Alemdar aynı zamanda Türk İş yönetiminde de görev yaptığını hatırlatan çalışanlar, “Ne yazık ki, Bakanlığımız, sendikamız lehine verilmiş olan Çalışma Bakanlığı’nın olumlu yetki tespitine itiraz etti. Bizi büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Hevesimiz kursağımızda kaldı. Diğer kamu kuruluşlarında çalışan arkadaşlarımız toplu sözleşme imzalayarak haklarını alırken, biz bundan mahrum olduk. Öğrendik ki, hemşehrimiz sayın Bakanımız Ayşenur İslam, sendikamızın girişimlerine kulaklarını tıkamış, sendikal hakkımızı kullanmamızın önüne engel çıkarmış. Bakanımızın Sakaryalı olması nedeniyle bundan büyük üzüntü duyduk. Vakıflardaki diğer arkadaşlarımıza mahcup olduk” dediler.

 

Eylem hazırlığı

Koop İş’i iyi sözleşmeler imzalaması, başarılı olması ve işverenlerle meseleleri sulh yoluyla çözmesi nedeniyle seçtiklerini ifade eden çalışanlar, “Bizim amacımız anayasadan ve yasalardan kaynaklanan haklarımıza kavuşmak. Sendikamız Koop-İş’in tüm iyi niyetli çabalarına rağmen işverenimiz olan Aile Bakanlığı’nın itirazını çekmesini istiyoruz. Geri çekmemesi halinde biz Vakıf çalışanlarının seslerini duyurmak, toplu sözleşme hakkımızı almak için her eyleme başvurma kararı aldık. Sendikamızla görüştük, diğer illerdeki arkadaşlarımızla birlikte Aile Bakanlığı binaları önünde eylem yapacağız” dediler

 

Bakan’ı protesto edeceğiz

Yaklaşık 9 bin Vakıf çalışanı olarak yıllardır yaşadıkları mağduriyetlerinin giderilmesi için sendikaya üye olduklarını belirten çalışanlar, “Sendika yetki aldı. Bu yetkiye itiraz edilmesi, sürecin çok daha uzamasına yol açtığı için bizleri derinden üzdü ve kaygılandırdı. Bunu kabul etmiyoruz. Koop-İş Sendikası, yaklaşık 9 bin Vakıf çalışanının hak ve menfaatlerini temin edecek toplu iş sözleşmesini imzalayana kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğini açıkça beyan etmiştir. Bizler de sendikamızın arkasındayız. Eylemlerimize de Sakarya’dan başlayacağız. Sakaryalı Bakanımızın bu tutumunu protesto edeceğiz” dediler.

 

29 Temmuz 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1749 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU