Günün Tarihi:21 Eylül 2021

Akyazı’yı tırtıllar bastı


Akyazı’ya bağlı Çıldırlar, Bedil Kazancı, Bedil Kadirbey ve Bedil Tahirbey mahallelerinde dikili bulunan kavak ağaçlarını tırtıllar istila etti.

Toplantı

Akyazı Ziraat Odası, önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. İl Tarım Müdürlüğü’nde görevli Şube Müdürü İsmail Kaya, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Şeref Kurt, Muhtarlar Derneği Başkanı Bekir Durmuş ve mahalle muhtarları ile Ziraat Odası mahalle delegeleri ve oda meclisi üyelerinin katıldığı toplantıda önemli konular görüşüldü.

Paylaşılacak

Akyazı Ziraat Odası ve Ziraat Odaları Sakarya İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar ev sahipliği yaptığı toplantıda ilk konu bir hafta içinde ilçeye bağlı Çıldırlar, Bedil Kazancı, Bedil Kadirbey ve Bedil Tahirbey mahallelerinde dikili bulunan kavak ağaçlarına musallat olan mısır, ayçiçeği gibi ürünlere de sıçraması beklenen tırtılla ilgiliydi. Sorunu İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne aktardığını ve her iki kuruluş yetkililerinin aynı gün alanda bir inceleme yaptığını söyleyen Bayraktar, alandan alınan tırtılların incelenmek üzere Yalova ve Ankara’da çalışmalarını sürdüren Bahçe Kültürleri Enstitüsü’ne gönderildiğini ve sonuç alınır alınmaz da tırtılların görüldüğü mahalle muhtarları ve çiftçilerle bilgilerin paylaşılacağını söyledi.

 

Rapor

İl Tarım Müdürlüğü’nde görev yapan Şube Müdürü İsmail Kaya da, tırtılların görüldüğü mahallelerde yaptığımız incelemelerde tırtılların şu an itibarıyla sadece kavak ağaçlarında gördüklerini, tırtılların sayısal bakımdan da hayli fazla olması nedeniyle de acil olarak önlem alınması gerektiğini, önlem alınmaması halinde tırtılların mısır ve ayçiçeği ile süs bitkileri başta olmak üzere diğer bitkilere de sıçramaya müsait olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Kaya, incelenmek üzere gönderdiğimiz tırtıllarla ilgili inceleme raporunun kendilerine ulaşmasının hemen ardından ve hiç zaman kaybetmeden tırtılların görüldüğü alanda çalışma başlatacaklarını söyledi.

Kuraklık

İsmail Kaya, kuraklığın arttığı zamanlarda haşerelerin, yağışların sürekli olduğu zamanlarda da hastalıkların arttığına dikkat çekerek, “Görüldüğü gibi son zamanlarda müthiş bir kuraklık yaşıyoruz. O nedenle uygun olan bu ortamda tırtılların görülmesini normal karşılıyoruz, ama mücadeleyi de raporlar ilimize geçer geçmez hemen başlatacağız. Tırtılların yayılmasını önlemek lazım. Gerekli önlem zamanında alınamaması halinde bu defa yayılma hızlı bir şekilde olur ki, biz de bu duruma felaket demek zorunda kalırız” dedi.

Mevsimlik işçiler

Toplantının ikinci gündem maddesi mevsimlik işçilerle ilgiliydi. Fındık toplama zamanının geldiğine ve bu nedenle de Akyazı İlçe sınırlarına Doğu ve Güneydoğu’dan çok sayıda mevsimlik işçinin gelebileceğine dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar, “Hem gelecek olan mevsimlik işçilerin hem de Akyazılılar’ın uymaları gereken hususlar var. Özellikle bizim uymamız gereken en önemli husus çalıştıracağımız mevsimlik işçilerin kimlik bilgilerini en yakınımızdaki güvenlik güçlerine bildirmemiz gerekiyor. Şu anda içinde olduğumuz bu ortamından kaos çıkararak yararlanmak isteyenlere de fırsat vermeden ve çok dikkatli davranarak herhangibir olumsuzluğa meydan vermemeliyiz” dedi ve bu konuda mahalle muhtarlarına önemli görevler düştüğüne bir kez daha dikkat çekti.

İşçi ücretleri

İlçe komisyonunun henüz toplanıp bir karar almamasına rağmen bu yıl mevsimlik işçilere ödenecek olan ücretin geçmiş yıllarda olduğu gibi yine şu anda yürürlükte olan ve 18 yaşından büyük olanlara uygulanmakta olan aylık 1.273. 50 TL. asgari ücretin günlük karşılığı olan 42.45 TL olacağını belirten Bayraktar, “Bu rakam taban rakamdır. İşçi çalıştıracak olanlar, çalışacak olanlarla pazarlık yapmak suretiyle de çalıştırabilirler” dedi.

İşçilerin taşınması

Fındık toplamak için çalıştırılacak olan mevsimlik işçilerin uygun araçlarla taşınması gerektiğine dikkat çeken Ali Şener Bayraktar, meydana gelebilecek olan ve insanların hayatlarını kaybettiği kazalarda sorumluluk taşımamak için işçi çalıştıracakların kesinlikle bu kurala uyması gerektiğini söyledi.

Fındık fiyatı

Bu yıl ki fındık rekoltesinde ortak bir noktada buluşulamadığına anlatan Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar, Ziraat Odaları’nın verileri ile Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin bu yıl ki fındık rekoltesini 590 bin ton olarak,  Bakanlığın ise rekoltenin 600 bin ton civarında olacağını açıklamasına karşılık ihracat lobilerinin rekolteyi 750 bin ton olarak açıklamak suretiyle fındığı ucuza kapatmak istediklerini, bu durumda üreticinin dikkatli davranması gerektiğinin önemine değinerek, “Ürünümüzü bir çırpıda pazara indirmezsek bir önceki dönemde olduğu gibi, fındığımız bu yıl da iyi para yapar ve üreticimizin yüzü güler” dedi.

Bireysel müracaat

Son yağışlardan ötürü zarar gören çiftçilerin zararlarının karşılanması, Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi için zarar gören çiftçilerin bizzat kendisinin müracaat etmesi gerektiğini hatırlatan Ziraat Odası Başkanı ve Ziraat Odaları Sakarya İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, “Zarar gören çiftçilerimiz hiç zaman geçirmeden İlçe Tarım Müdürlüğü’ne müracaat etsinler” dedi.

Kimlik bilgileri

Düzenlenen toplantıya katılan Akyazı Muhtarlar Derneği Başkanı ve Durmuşlar Mahallesi Muhtarı Bekir Durmuş da özellikle mevsimlik işçilerle ilgili olarak mahalle muhtarlarının dikkatli davranmaları gerektiğini belirtti ve mahallesinde çalışacak olan mevsimlik işçilerin kimlik bilgilerinin doğru ve düzgün bir şekilde belirlenip güvenlik güçlerine bildirilmesi gerektiğinin altını çizerek muhtarları dikkatli olmaya çağırdı. 

30 Temmuz 2015 , Perşembe Bu haber toplam 1417 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU