Günün Tarihi:18 Nisan 2021

Ücretsiz tip projeler hazır


Hendek Belediyesi, köy tüzel kişiliği kanunla kaldırılıp mahalleye dönüştürülen köylerde yaşayanlara ücretsiz tip ev projesi vermeye başladı.

Belediyeden

Bölgenin mimarisine, kültür ve doğasına uygun olarak hazırlanan farklı tip ve ebattaki projelerin inşaat, makine ve elektrik mühendisleri tarafından özel olarak hazırlandığı belirtildi. Yeni 6360 Sayılı Büyükşehir Yasasının 3. maddesi kapsamında Hendek’te köy vasfı kaldırılarak mahalleye dönüştürülen köylerde yaşayan ve ev yaptırmak isteyenlere yönelik hazırlanan 8 alternatifli tip projelerin çok yönlü özellikleriyle de dikkat çektiği bildirildi.Projeler 60 m2-75 m2-100 m2-125 m2-145m2-155 m2 ve 200 m2 olarak tasarlandı.

Kırsal alan

Hendek Belediyesi’nin başlattığı tip  projesi sayesinde kırsal alanlardaki yapılaşmaların, yöresel mimariye uygun, depreme dayanıklı, daha modern ve çağdaş hale getirilmesinin ön görüldüğü ifade edilirken, belediyenin ücretsiz olarak verdiği projelerle köyüne ev yaptıracak vatandaşların inşaat maliyetinden önemli oranda tasarruf yapmış olacağına dikkat çekildi.

Örnek şehircilik

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, örnek bir şehirciliği hedeflediklerini belirterek, “İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’müz tarafından projelendirilen 01.07.2015 karar tarihli 47 numaralı 8 adet tip proje meclis kararı ile onaylanmıştır.6360 sayılı kanunun gereğince belediyemize bağlanan ve uygulama imar planı bulunmayan mahallelerin köy yerleşik alanı yada 1/25.000 ölçekli konut kullanımlı binalar meclis kurulunca onaylanan 8 adet tip proje tapu sahibi vatandaşlarımıza verilecek ve bu doğrultuda ruhsatlandırılacaktır. “dedi.

Yöresel mimari

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturan vatandaşların yararlanabileceği projelerin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden temin edilebileceğini söyledi. Başkan Püsküllü “Bizler,  kültürünü her daim, her fırsatta yaşayacak şekilde hareket eden, kıyafetlerimizden hareketlerimize kültürümüzü, adetlerimizi hep yaşayan insanlarız. Fakat geçmişimizle bağımız ne kadar köklü olsa da en büyük eksikliğimiz onlara aynı derecede günümüze taşımamamızdır. Bu eksikliğin bilinciyle mahalleye dönüşen köylerimizi şehir yapısıyla değil yöresel mimariyle hak ettikleri yere getirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

3 Ağustos 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 114871 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 20 Kasım 2016 , Pazar

yusuf

acaba projelerinizin planlarını bakma imkanımız varmı

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU