SASKİ’den kıl kurdu açıklaması8 Ağustos 2015, Cumartesi

Abonelere
Bir yerel sitede yer alan haberde içmesuyunda kıl kurdu bulunduğu iddia edildi. Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden yapılan açıklamada konu ile ilgili araştırma başlatıldığı, haneden alınan su numunelerinin analiz için labaratuvara gönderildiği belirtildi. Ayrıca aynı kaynaktan beslenen bölgedeki diğer abonelerde böyle bir duruma rastlanmadığına vurgu yapıldı.

Analiz
SASKİ’den yapılan açıklamada, “Basın kuruluşlarına yansıyan haberin ardından ekiplerimiz ilgili haneye gerekli incelemeler için yönlendirilmiştir. Haneden su numuneleri alınmış, analiz için labaratuvara gönderilmiştir. Hanedekiler, içmesuyundan çıktığı varsayılan kıl kurdunun ise atıldığını belirtmiştir. Ayrıca, aynı kaynaktan beslenen bölgedeki diğer abonelerle de görüşülmüş, vatandaşlar tarafından ekiplerimize benzer bir durumla karşılaşılmadığı ifade edilmiştir. Bölgede yapılan diğer araştırmalarda da vatandaşların bireysel içmesuyu depolarını sağlıksız bir şekilde kullandığı ortaya çıkmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Algı
Özellikle Geyve’de bir süredir devam eden altyapı çalışmaları sebebiyle sürekli gündem olan SASKİ ile ilgili şimdi de kıl kurdu iddiası ortaya atıldı. Genel seçimlerden önce SASKİ’nin yürüttüğü abone çalışmalarının çarpıtıldığı ve su sayaçlarına karşı bir algı oluşturulmaya çalışıldığı görülmüştü. Seçimlerin ardından da bu algının boşa çıktığı istatistiki verilerle ispatlanmıştı.

Bu haber toplam 872 defa okundu.