Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Park mahkemelik oldu


Sakarya Barosu, Erenler Belediyesi’nce yüksek gerilim hattının altına inşa edilen parkın sağlık açısından riskli olup-olmadığının belirlenmesi için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Tehdit altında

Baro Başkanı Zafer Kazan, yaptığı yazılı açıklamada, belediye tarafından eski TIR Parkı karşısında yapılan Erenler Trafik Eğitim Parkı'nda sağlığı tehdit eden durum olup-olmadığının araştırılması için mahkemeye başvurduklarını bildirdi. Hiçbir şeyin çocukların sağlığından daha değerli olmadığını vurgulayan Kazan, "Dünya Sağlık Örgütü, 0,4 mikrotesla değerini çocuklar için ciddi kansere yakalanma riski görmektedir. Tespiti istenen alanda ise örgütün aşılmaması gerektiğini önemle vurguladığı 0,4 değerinin 15-20 katı üstünde elektromanyetik alan olduğu iddiaları var. Eğer iddialar doğru çıkarsa 'parka gidecek tüm çocuklarımızın sağlığı ciddi tehdit altında' demektir" ifadesini kullandı. 

Çocuklarımızın sağlığı

Kazan, elektromanyetik alanın dünyada "2B kanser sınıfı" olarak değerlendirilmesinin, tespitin ciddiyeti ve halk sağlığı açısından önemini açıkça ortaya koyduğunu belirterek, şunları kaydetti:  "Mahkeme aracılığıyla konunun uzman bilirkişiler tarafından açıklığa kavuşturulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu ölçümün sonuçları, her şeyden önce çocuklarımızın sağlığını ilgilendiriyor. Çıkan değerler sonrası verilecek raporda, 'Çocukların sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur' denirse o zaman diyeceğiz ki: 'İçiniz rahat olsun, çocuklarınızı gönül huzuruyla bu parka götürebilirsiniz.' Yok eğer 'Manyetik alan ölçüm verileri çocukların sağlığına zararlıdır, kanser gibi birçok hastalığı tetikleyebilir' raporu çıkarsa, 'Çocuklarımızın sağlığını, geleceğini tehlikeye atmayın, gerekli önlemleri alın' diyeceğiz."

 

9 Ağustos 2015 , Pazar Bu haber toplam 993 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU