Günün Tarihi:17 Ocak 2021

Tarihi hamama özel proje


Sapanca çarşı merkezinde bulunan ve görüntüsü sebebiyle vatandaşların “ağlama duvarı” adını taktıkları eski hamama ait kalıntı için düğmeye basıldı.

Valilik harekete geçti

Tarihi eser olması sebebiyle yıkılamayan yapının görüntüsünün düzeltilmesi ve alanın vatandaşların kullanımına açılabilmesi amacıyla yeni bir proje geliştirildi. Sakarya Valiliği ve Sapanca Belediyesi işbirliğinde gerçekleşecek Sapanca Rüstempaşa Hamamı Kalıntısı Ek Yapı Uygulama Projesi kapsamında koruma saçağı, köprü, büyük saçak cam döşeme ve çevre düzenlemesi yer alıyor. Yaklaşık 500 bin liraya mal olacak projenin yüzde 75 ödeneği ise Sakarya Valiliği tarafından karşılanacak.

Döşemeleri

Proje kapsamında kalıntının kuzeydoğuda bulunan duvarının üzerine koruma saçağı yapılacak. Ayrıca kalıntının orta kısmına karşıdan karşıya geçişi sağlamak için bir köprü yerleştirilecek. Kalıntının odunluk kısmının üzerine döşenecek cam döşeme ile hem kalıntının korunması, hem de görsel bir görünüm sağlanacak.

Kalıntılar

Cam döşeme üzerine ise büyük saçaklar konulup, açık alan oluşturularak kalıntının etrafında yapılacak olan gezi yollarına bağlantı sağlanacak. Yeni oluşturulan alana ise kuzeydoğu ve güneydoğuda bulunan gezi yollarından giriş-çıkış sağlanacak. Yapım işi kısa bir süren ihale edilen projenin çalışmaları ise yaklaşık bir yılda tamamlanacak.

 

9 Ağustos 2015 , Pazar Bu haber toplam 1199 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU