Günün Tarihi:5 Ağustos 2020

Fındıkçı bu haberi bekliyor


Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) tarafından 2015 ürünü fındık alımına Doğu Karadeniz'de 17 Ağustos, Batı Karadeniz'de ise 24 Ağustos tarihlerinde başlanılacağı bildirildi.

24 Ağustos’ta
FİSKOBİRLİK'ten yapılan yazılı açıklamada, bu yıl ki alımların peşin ve emanet sistemle yapılacağı belirtildi. Açıklamada, yeni mahsul fındık alımına Orta ve Doğu Karadeniz'de 17 Ağustos 2015 Pazartesi günü başlanılacağı ifade edilerek, "Batı Karadeniz'de ise 24 Ağustos 2015 Pazartesi gününden itibaren tüm kooperatiflerimizde ve birliğimiz iştiraki FİSKOBİRLİK tesislerinde alımlara başlanacaktır" denildi.

Fiyata ilave
Açıklamada, peşin sistemle ürün teslim eden çiftçilere alım bedelinin aynı gün içerisinde ödeneceği vurgulanarak, şunlar kaydedildi: "Üreticilerimiz peşin alım yöntemiyle fındığını FİSKOBİRLİK’e verdiğinde, geçen yıl olduğu gibi ürün bedelini aynı gün alacak. Ürün bedeli aynı gün üreticinin banka hesabına yatırılacaktır. Ürün alım fiyatımız, günlük olarak serbest piyasada oluşan fiyatların 10 kuruş üzerinde olacak. Buna ilave olarak, bir önceki yıl FİSKOBİRLİK’e fındık teslim eden, tarım danışmanlığı hizmeti alan veya tarım sigortası yaptıran üreticilerimize de 10 kuruş daha ilave fiyat verilecek.

Emanet fındık
Yeni mahsul alımlardan uygulanacak ikinci sistem ise emanet olacak. Dileyen üretici fındıklarını birliğe emanet edebilecek. Emanet fındık alım yönteminde üreticilerimiz, boşaltma, depolama, çuval ücreti gibi hiçbir ad altında bedel ödemeden fındıklarını teslim edebilecekler. Üreticilerimizin emanete teslim ettiği fındık için 'emanet fındık alım sözleşmesi' yapılacak. Bu sözleşmenin bir sureti üreticilerimize verilecek, bir sureti de kurumumuzda kalacak. Üreticilerimiz, istediği zaman diliminde emanete bıraktığı fındığı nakde çevirebilecek. Nakde çevirme durumunda, peşin alım modelinde uyguladığımız yöntem esas olacak."

Teslim edecek
Üreticilerin talep etmeleri durumunda fındıklarının harmandan görevlilerce teslim alınacağının altı çizilen açıklamada, "Üreticilerimiz, ortağı olduğu kooperatifi arayarak ürününü harmanından teslim edebilecek. Üreticilerimiz ortağı olduğu kooperatifin de bilgisi dahilinde, belirli tonajlardaki fındığını araç kiralayarak kooperatiflerimize teslim edebilecek. Bu durumda, üreticinin nakliye ücreti de kurumumuz tarafından karşılanacak" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, üreticilerden pazara fındıklarını ihtiyacı kadar indirmeleri ve emanete ürün bırakmamalarını istenildi. (AA)
 

17 Ağustos 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 924 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU