Günün Tarihi:4 Mart 2021

Deprem şehitliğinde anma


Depremde hayatını kaybedenlerin yakınları, depremin 16. yıl dönümünde Serdivan Belediyesi Deprem Şehitliği'ne akın etti.

Anmaya Vali Hüseyin Avni Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Serdivan Kaymakamı Ramazn Şahin, Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, AK Parti Serdivan İlçe Başkanı Osman Çelik, Serdivan Müftüsü Ömer Yay ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İmar planları
Serdivan Belediyesince ilçedeki Deprem Şehitliği'nde düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi. Yaşadıkları bölge itibariyle her an depremle karşı karşıya olduklarını belirten Toçoğlu, "Önemli olan yaşanan bu tür hadiselere ne kadar hazırlıklı olduğumuz durumudur. Yöneticiler olarak o günlerden ders alarak şehirlerimizde yeni imar planları ve uygulamalar ortaya koyduk.

Ders aldık mı?
Toçoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Sakarya’nın deprem bölgesinde yer aldığının bilincindeyiz. Önemli olan yaşanan depremlere Sakarya olarak ne kadar hazırlıklı olduğumuzdur. Rabbim Dünya’yı bir nizam içerisinde yaratmış. Tabiki bu doğa olaylarını tekrar yaşayabiliriz. Ancak şehir olarak dikkat etmemiz gereken hususlar var. Şehrin yöneticileri olarak 17 Ağustos Depreminden dersler alarak; Sakarya’nın tamamında yeni imar planları ve uygulamalarını gerçekleştirdik.”

Kaçak ve ruhsatsız
Toçoğlu, “Biz imar konusunda kuralcı bir toplum olmalıyız. Önce binalarımızı sağlama almalı; imar kurallarına da uygun olarak inşa etmeliyiz. Kaçak ve ruhsatsız binalar inşa etmeyelim. Eğer kırmızı ışıkta geçersek başımıza gelen kazadan başkasını sorumlu tutamayız. Geçmişte yaşadığımız bu büyük yıkımlardan ders almalıyız. Anma programları bu hassasiyeti yakalamak için çok önemli. Depremin üstünden geçen bu kadar zamanda gerekli dersleri almış olmayı umut ediyorum” dedi.

Bir daha yaşatmasın
Serdivan Müftüsü Ömer Yay ve Akşemsettin Camii İmamı Bahattin Aksoy’un Kuran’ı Kerim tilaveti ile başlayan programın devamında söz alan Başkan Toçoğlu, “17 Ağustos 1999 depreminde kaybettiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 16 yıl önce büyük bir yıkım yaşadık. Enkaz altında kalmış vatandaşlarımızı kurtarmaya çalışırken; bir yandan da kaybettiğimiz vatandaşlarımızı mezarlara defnetmenin mücadelesini veriyorduk. Hepimiz için çok zor günlerdi. Rabbim böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın” diye konuştu.

Kötü oluyoruz
Depremde iki evladını kaybeden acılı anne Semra Yaman da kızı Büşra'nın mezarında dua etti. Yaman evlatlarının acısını hala yaşadığını belirterek, "Rabbim kimseye böyle acılar yaşatmasın, sabırlar versin. Herkes yandı, ne söyleyebilirim ki. Hele ki bugünlerde içimiz daha çok coşuyor, kötü oluyoruz. Acılarımız hala taze, ilk günkü gibi hiçbir değişiklik yok, eksilen hiçbir şey yok" ifadesini kullandı.

Karanfil bıraktı
Törende depremde hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.  Helva ikramının yapıldığı tören sonunda Vali Hüseyin Avni Coş, Toçoğlu ve Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'la Deprem Şehitliği'ndeki mezarlara karanfil bıraktı.

18 Ağustos 2015 , Salı Bu haber toplam 1679 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU