Günün Tarihi:30 Eylül 2020

En riskli Kocaali çıktı


Kocaali’de geçtiğimiz günlerde ilk adımı atılan Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında gelen heyet kentsel dönüşüm için tespiti yapılan alanda incelemelerde bulundu. Heyetin yaptığı ‘Şimdiye kadar gördüğümüz en kötü saha’ açıklaması ilçe merkezindeki binaları

İnceleme yaptı
Kocaali’de geçtiğimiz ay başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi için Kocaali Belediyesi’nin öncülüğünde saha incelemeleri ve bilgilendirme çalışmaları devam ediyor. Proje kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü Dönüşüm Alanları Dairesi Birinci Şube yetkililerinden Cihat İnanç ve Şeyma Manap bir dizi incelemede bulunmak üzere Kocaali’ye geldi.

Kentsel dönüşüm
Kocaali Belediyesi Fen İşleri Müdürü İlker Çelik ve beraberindeki heyet ile tespiti daha önce yapılan kentsel dönüşüm alanında incelemede bulunan Cihat İnanç ve Şeyma Manap daha sonra başkanlık makamında Belediye Başkanı Ahmet Acar, Başkan Yardımcısı Enver Çelik, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Resul Namaz ve Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Hüseyin Kayasan ile bir araya geldi.

Ortaya çıkardı
Yaklaşık bir saat süren görüşmede projeye ilişkin detaylar masaya yatırıldı. Konu ile ilgili olarak Birinci Şube Yetkilileri Cihat İnanç ve Şeyma Manap’ın açıklamaları Kocaali ilçe merkezi ile ilgili korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı.

En riskli alan
Saha üzerinde yapılan incelemeye ilişkin değerlendirmede bulunan İnanç Kocaali kentsel dönüşüm başlangıç alanı için “Şimdiye kadar gördüğümüz en kötü, en riskli alan” şeklinde konuştu. Şeyma Manap ise projenin bir an önce hayata geçirilmesi ve prosedürün hızlandırılması için gereken gayreti göstereceklerini söyledi.

Tespit ettiğimiz
Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ise bahsi geçen bölgenin riskli bölge ilan edilmesi için çalışmanın başlatıldığını söyleyerek, “Bilindiği gibi kısa bir süre önce ilçe merkezinin yaklaşık 15 dönümlük bir bölümünde kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek için çalışma başlattık. Bu kapsamda bakanlık birçok yetkili ismi ilçemize davet ettik ve tespit ettiğimiz saha üzerinde incelemelerde bulunduk” dedi.

Fikir alışverişi
Başkan Acar, “Ayrıca bu çalışmayı daha önce başlatan belediyelerimizle de fikir alışverişlerimiz devam ediyor. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü Dönüşüm Alanları Dairesi Birinci Şube yetkililerinden Cihat İnanç ve Şeyma Manap ile bölgede inceleme yapıldı” şeklinde konuştu.

Hak sahipleri
Başkan Acar, “Kendileri bahsi geçen bölge için açık konuşmak gerekirse ürkütücü konuştu. İlçe merkezindeki binalarımızın birçoğunun riskli olduğu ortaya çıktı. Biz kendilerinin de desteği ile projeyi hızlandırmak için gayret gösteriyoruz. Ayrıca bölgedeki hak sahipleri ve ilçemizin sivil toplum kuruluşu temsilcileri sürekli bir araya geliyor fikir alış verişinde bulunuyoruz.

Veri tabanı
Başkan Acar, “Şu anki ilk hedefimiz bölgeyi riskli bölge ilan ederek kentsel dönüşümün ilk kazmasını vurabilmek. Bu kapsamda çalışmaya başladık. Konu ile ilgili veri tabanı oluşturuyoruz. Öncelikler bölgedeki aileler tespit ediliyor. Ardından tüm binaların performans analizleri yapılacak bu veriler doğrultusunda riskli bölge ilan edilecek ve kentsel dönüşüm için önemli bir adım atılmış olacak” dedi.

Trafik sorunu
Acar ayrıca kentsel dönüşüm çalışması ile birlikte Kocaali ilçe merkezinde büyük bir değişim yaşanacağını ve yeni alanlar açılacağını söyledi. Kentsel dönüşüm çalışması ile birlikte hayata geçirilecek olan dokuya uygun çevre düzenlemesi ile trafik sorununun ortadan kalkacağını ve yeni ticaret alanları açılacağını belirten Başkan Acar “Kocaali için büyük bir projenin kapısını araladık” dedi.

19 Ağustos 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1064 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU