Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Balıkçıları heyecan sardı


Balık avı yasağı 31 Ağustos'ta sona eriyor. Ağ ve teknelerini yeni av sezonuna hazırlayan balıkçıları, avlanma heyecanı sardı. Bereketli bir sezon geçirmeyi umut eden balıkçılar, lüfer ve çinekoptan ümitli.

Çapariyle

Sakarya'nın Karadeniz sahilindeki ilçesi Karasu'da balıkçılar, av sezonuna az bir zaman kala tekne ve ağlarını hazırlıyor. Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer, bereketli bir sezon beklediklerini söyledi. 15 Ağustos'ta çapariyle avcılığın başladığını 1 Eylül'de de ağ balıkçılığının başlayacağını kaydeden Sezer; "Çapari de palamut zaman zaman görülüyor. Bol istavrit var. Çapariyle avlanıyor. Palamut istavritle yemlendiği için çaparilere pek fazla vurmuyor. Ağ balıkçılığıyla palamut, lüfer, çinekop ve diğer balıkların Karadeniz'de bu sene ne derecede olduğunu göreceğiz" dedi.

Fırtına geçti

Çaparide palamutun vasat bir şekilde görüldüğünü anlatan Sezer, "Denizde bol istavrit, hamsi olması kıraça ve küçük balık olması çapariyle palamut avcılığını zorlaştırıyor. 1 Eylül itibariyle palamutun bol çıkacağını vatandaşın sofrasına ucuz balık geleceğini inanıyorum. Güzel bir sezon geçireceğimiz kanaatindeyim. Burada en önemli şey hava şartları. Geçen sezon balık güzeldi. Ama çok kötü hava sezonu, iki ay hava fırtına ile geçti. Denizdeki balığı avlayıp vatandaşa sunamadık. Bu sezon özellikle eylül, ekim ayları güzel geçerse vatandaşımız balık yiyecektir. 15 Eylül'de trol balıkçılığı başlayacak, kum midyeciliği avcılığı ise gelecek sene nadasa bırakılacak” dedi.  Ağlarını sezona hazırlayan Yakup Zafrakoğlu isimli balıkçı da yeni sezondan ümitli olduklarını ifade etti.

 

25 Ağustos 2015 , Salı Bu haber toplam 1049 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU