Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Hedef altyapı da ‘0’ sorun


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akçay Barajı çalışmalarını incelemeleri sırasında şehirde yapılan ve yapılacak olan projelerle ilgili önemi açıklamalarda bulundu.

300 milyon TL
Daha yaşanabilir bir Sakarya için altyapı yatırımlarına büyük önem verdiğini söyleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, "Her fırsatta altyapıda sıfır sorun hedefiyle çalışmalarımıza devam ettiğimizi ifade ediyoruz. Şu anda şehir genelinde 300 Milyon TL’yi aşan altyapı yatırımımız devam ediyor. 2023 yılına kadar da toplam 1,2 Milyar TL’lik yatırımın çalışmaları yapıldı, süreç devam ediyor” dedi.

Yenikent altyapısı
Başkan Toçoğlu, “İlçelerimizin gerek içmesuyu gerekse kanalizasyon ihtiyaçlarına uzun yıllar hizmet verecek modern çözümler üretiyoruz. Yatırımlarımız artarak sürecek. Şehrimizin geleceğini inşa etmeye devam edeceğiz. Bu çalışmalarla Sakarya’nın uzun yıllar su sorununu çözeceğiz. Deprem yaşamımıza rağmen şehrin altyapısı yapılmamıştı. Yenikent’in bile alt yapısı yarım bırakılmıştı" ifadelerini kullandı.

Çelik isale hattı
Şehrin su hatlarının çelik isale hattı şeklinde yenilendiğini dile getiren Zeki Toçoğlu, “ bu borular çelik olarak yapıldı. Eğer bu şekilde yenilemeseydik ilerleyen zamanlarda sıkıntılar yaşanacaktı. Bu çalışma sonrasında şehirde genel anlamda bir kesinti yaşanmaz. Eskiden bu borularda meydana gelen sıkıntılarla bütün şehrin suyu kesiliyordu, bunun önüne geçmiş olduk” dedi.

Dağların altı
Başkan Toçoğlu, “Lokal kesintiler yaşanabilir ancak genel bir kesinti yaşanmaz artık. Ben başkan seçildiğim gün bu hatların çelik isale olarak yapılması gerektiğini arkadaşlara söylemiştim. Dağların altında su geçirdik. Hiçbir riski yok, yerleşim alanlarının dışından geçirdik boruları” şeklinde konuştu.

Uzun çarşı projesi
Uzunçarşı çalışmalarında gelinen nokta hakkında da bilgi veren Toçoğlu, “ Çalışmaların ne zaman başlayacağı konusunda tarih veremem ancak, biz anlaştığımız esnaflarımıza paralarını ödemeye başladık. Ayrı ayrı mahkemelerde davalar açıldığı için onlar da sonuçlanmaya başladı. İşler bizim beklentimiz doğrultusunda gidiyor. Kamulaştırmalarımız devam ediyor, bu aşamadan sonra yapım ihalesine çıkacağız” dedi.

Talimat verdim
Başkan Toçoğlu, “Proje hazır, her şeyi hazır. Mahkeme kararları tamamlanmadan ihale ettiğiniz zaman müteahhit işe başlayamaz ve sorun yaşarız. Biz kamulaştırmaları bitirip uygun bir zamanda işe başlamak istiyoruz. Bu arada kalan kısımların da proje ihalesine çıkması için talimat verdim. Sadece ana cadde için proje yapılmıştı ancak şimdi tamamının restore edilmesi için proje ihalesine çıkacağız. Ben uzun çarşı konusunda rahatım, yapılacağını düşünüyorum” dedi.

Asfalt yolları
Seçim sürecinin belediye çalışmalarını etkilemeyeceğini belirten Toçoğlu, “Kredi müracaatlarımızda bir sıkıtı çıksaydı bu projeler yürümezdi ancak kredilerimizde herhangi bir sorun yaşamadık. Geçen Perşembe günü 50 milyonluk kredimiz de onaylandı. Genel bir karar alınıp yatırımları durduramazlar zaten. Yatırımlar devam edecektir. 2016 yılında grup asfalt yolları haricinde şehir içi asfalt çalışmalarımız da olacak” dedi.

Şehir içi asfalt
Başkan Toçoğlu, “Yaklaşık 40 bin ton gibi bir rakam şehir içi asfaltlama çalışması yapacağız. Tren yolunun yerin altında alınması konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Ulaştırma Bakanımız geçen hafta buradaydı, projeyi bizzat kendisi de inceledi. Bu projemiz de yaklaşık 90 milyon liralık bir yatırım olacak. İmkan sağlanırsa projemiz biraz geriye doğru da uzayacak” dedi.

Kano Parkuru
Olimpik Kano Parkuru Projesinin beklemeye alındığını söyleyen Zeki Toçoğlu,”  Suyun içinde de olsa vatandaşa ait yerler olduğu için kamulaştırma yapmamız gerekiyor. Biz 5 milyonluk bir kaynakla kamulaştırmayı bitireceğimizi düşünüyorduk. Ancak bilirkişiler metrekaresi 25 bin lira gibi fiyatlar çıkardılar. O zaman da 15 milyon gibi bir rakam ortaya çıkıyor” dedi.

Bekletme kararı
Başkan Toçoğlu, “Tüm yatırım miktarımız zaten bu miktardı dolayısı ile biraz bekletme kararı aldık.  Kamulaştırma konusunda sürekli sıkıntılar yaşıyoruz. Sakarya üzerine yapacağımız köprü projesinde de aynı sorunu yaşıyoruz.  Ulaştırma Bakanlığı kamulaştırmasını sen yap yolu ben yaparım diyor ancak, yolun maliyeti kamulaştırmadan daha ucuz. Hukuk süreçleri çok zor bu işlerin, bir türlü çözüm bulunamadı” dedi.

Hal binası
İkinci el oto galericileri ve İnşaat Malzemecilerinin şehir içinde görünüm açısından sorun yaşandığını da söyleyen Toçoğlu, “ İnşaat malzemecileri ile ilgili teklifimiz toprak kurulundan döndü. Bugünlerde yeni bir teklif yaptık, marangozlar sanayisinin olduğu yere doğru genişlettik. İnşallah kuruldan geçerse inşaat malzemecilerini oraya taşıyacağız. İkinci el oto galericileri ise özel bir iş. Bu adamı alıp dağ başına götüremezsin. Mutlaka onların işlerini yapabilecekleri bir ortam olmalı” dedi.

Oto galerileri
Başkan Toçoğlu, “Bu konu ile ilgili yer sıkıntısı var. Bir ara Bekirpaşa’da bir yer önerilmişti ancak anlaşamadık. Şimdi yeni bir düşüncemiz var. Hal binasının satılmasından sonra o alanla ilgili düşüncelerimiz var. Alışveriş Merkezleri gibi galeriler yapılıyor, böyle bir çalışma yapmak istiyoruz. Haldeki arkadaşlarla da henüz bir anlaşma sağlayamadık Herkesin gölünü yapalım dedikçe yol kat edemiyoruz” dedi.

Otobüs ihalesi
Başkan Toçoğlu, “Otobüs ihalesinde de aynısı oldu. Anlaşma sağlanamadı şimdi herkes yeni ihaleye girebilecek. Haldeki sorunu da çözebilirsek tarımdan aldığımız yere taşıyacağız. Orayı da otomobil satıcıları için değerlendireceğiz” dedi.

Seçimler
7 Haziran Genel seçimlerinde AK Parti’nin en azından tek başına iktidar olmasını beklediklerini ifade eden Zeki Toçoğlu, “ Böyle bir sonuç beklemiyorduk. Bu sonuçtan sonrada bütün gayretlerimize rağmen koalisyon kuramadık. Devlet Bahçeli zaten ilk gün reddetti. CHP ile de müzakere yapıldı ancak koalisyon kurulamadı. Çünkü çok aykırı konular vardı. Zaten niyetlerinin ülkeye hizmet etmek olmadığı anlaşıldı” dedi.

Tek başına
Başkan Toçoğlu, “Başka şeylerin peşindeler, onun için erken seçim sonucu çıktı. Biz bir yılda 3 tane seçimden çıktık, daha çizmeleri çıkarmadan yeni bir seçime giriyoruz. Bu sefer il olarak daha da hazırlıklıyız. Bu seçime biraz daha rahat gireceğimizi düşünüyoruz. Ülke genelinde de anketlerde Ak Parti’nin bir yükselişi var ancak bu tek başına iktidarı getirir mi getirmez mi göreceğiz. Birazda bu atmosfere girildikten sonra belli olur bu işler. Ancak görüldüğü gibi Türkiye’de tek başına iktidara ihtiyaç var. Ak Parti olur ya da başkası olur ama iktidara ihtiyaç var. İnşallah hayırlı bir sonuç çıkar” dedi.

27 Ağustos 2015 , Perşembe Bu haber toplam 1082 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU