Günün Tarihi:21 Haziran 2021

‘15 liradan aşağı satmayın’


Sakarya Ziraat Odası toplantısı neticesinde Ziraat Odası İl Koordinasyon Sekreteri Tamer Tunca fındık piyasasının nasıl aşağı çekildiği konusunda bilgiler verdi.

Toplantıya katılım
Sakarya Ziraat Odası İl Koordinasyon toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Sapanca Ziraat Odası Başkanı Necati Başar, Söğütlü Başkanı Recep Özlü, Geyve Başkanı Süleyman Pınar, Karapürçek Başkanı Zekeriya Yıldırım, Hendek Başkanı Hayri Duran, Ferizli Başkanı Rıdvan Eren, Karasu Başkanı Selami Arık, Pamukova Başkanı Yaşar Ulukaya, Adapazarı Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç Eryılmaz katıldı.

10 TL’ye geride
Toplantıda Sakarya Ziraat Odası İl Kordinasyon Sekreteri ve Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca fındık fiyatları hakkında bilgiler vererek, “Türkiye’de 2015 yılında fındık sezonu ile ilgili çok değişik rekolte tahminleri ve spekülasyonlar oluşturuldu. Bunların sebebiyle fındık piyasası bugünkü piyasa 10 TL’ye kadar gerilemesine sebep oldu. Tabi bunların maksatlı olarak yapanların kim olduklarını biz yıllardır üreticimize anlatıyoruz. Diyoruz ki, ihracatçı hiçbir zaman üreticiyi düşünmez. Üreticinin menfaatini düşünmez” dedi.

Aşağı çekiyorlar
Tunca, “Herkes bugün kendi çıkar ve menfaatini düşündüğü gibi onlarda kendi çıkarlarını doğrultusunda hareket etmeye devam ediyorlar. Bugün gelinen noktada görüldüğü gibi 730 Bin ton rekolte var demeleri ülkede fındık yoğun, piyasa yükseldiği zaman pazara indirme sezonu oluyor gibi değişik spekülasyonlar oluşturuyorlar. Piyasayı aşağı çekiyorlar. Bugünkü gelinen noktada piyasanın aşağı çekilmiş son halidir.

Türkiye birincisi
Tunca, “Bizim bunu kurtarmak için yapmamız gereken nedir biliyorsunuz 2014 yılında Sakarya İli fındıkta Türkiye rekoru kırdı. Türkiye birincisi oldu. Üretimin en çok olduğu illerin başında geldi. Bunun sebebi ile piyasayı oluşturmak için elimizden gelen az çok söylemlerde bulunduk. Bizde çalışmalarımızı yaptık. Geçen sene 3. Ayın sonuna kadar 4 aya kadar fındık 18 TL’nin altına düşmemişken, birden bire rekoltenin çok fazla olmamasına rağmen fındık 10 TL’ye geriledi” dedi. 

Okulların açılması
Başkan Tunca, “Bunun bir sebebi var. Dediğimiz gibi önümüz bayram, okulların açılması, fındık toplayan işçilerin geri dönmesi sebebiyle ödenecek olan paralar, bunların hepsinin etkisiyle fındık fiyatının 10 TL’ye geri çekerek üreticinin zaafından faydalanarak üretici fındığını pazara indirmek zorunda kalıyor diyorlar ihracatçılar ve sanayiciler” dedi.

Parasız girmesin
Tunca, “Üreticinin bu zaafından yararlanarak bayrama parasız girmesin, fındık işçisine para verecek, parasını verebilmesi için pazara fındık indirecek, bu zaaflarını görerek hareket ettikleri için bugün piyasayı 10 TL’ye geri çektiler. Bizim üreticimize söylediğimiz şey şudur 3-4 yıldır mücadelesini de veriyoruz. Bütün ziraat odası başkanlarımda burada. Üreticimize diyoruz ki bu ürün bizim ve mutlak suretle ürünümüze sahip çıkmamız lazım” dedi. 

590 bin ton
Başkan Tunca, “Emanete fındık teslim etmeden ihtiyacımız kadar fındığı satıp piyasayı arz talep dengesini kurarak oluşturmamız lazım. Bugün 730 bin ton rekolte var diyen sanayici ve ihracatcıların tespitini geçtik, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin yapmış olduğu 590 bin ton rekolte tespiti o günün şartlarında doğru olmakla beraber bugün fındıkta oluşmuş yüzde 30’un üzerinde hasar var.

Fazla stok
Başkan Tunca, “Topladığımız fındığın yüzde 30’u küllemeden dolayı boş ve yüzde 30 zaiyat var. Bunun görerek hareket edilmelidir. Geçen sene 2014 yılından sanayici ve ihracatçının elinde çok fazla stok olmamasından dolayı fiyatlar çok net bir şekilde önümüzdeki günlerde artmaya başlayacaktır. Bunun için üreticimizin piyasaya yoğun bir şekilde fındık indirmemesi lazım” dedi. 

Satmıyorum
Başkan Tunca, “Çiftçilerimizden her zaman istediğimiz şu bu fındığın gerçek değeri 15 TL’nin altında değil. Eğer 15 TL’nin altında ihracatcı ve sanayici kendine peşkeş çekmek maksadı ile piyasayı düşürüp 10 TL’ye fındığı almak istiyorsa sende ona üretici olarak ders ver, 15 TL’nin altında fındığımı satmıyorum de” ifadelerini kullandı.

8 Eylül 2015 , Salı Bu haber toplam 1274 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU