Günün Tarihi:31 Mayıs 2020

Vasiyet ile süren gelenek


Erenler Horozlar mahallesinde 103 yıldır cami bahçesinde yapıla geleneksel bayramlaşma aynen devam ediyor.

Gelenek bozulmadı
Erenler İlçesi Horozlar mahallesinde 103 yıldır süregelen Bayramlaşma gelenek halinde devam ediyor. Bayram namazı sonrası il bayramlaşma mahalle camii avlusunda yapılıyor.
Mahalle Muhtarı Erol Sevim, “Büyük dedelerimiz 103 yıl önce bu alana yerleşmiş, mahallemizin adı Kadıköy olarak belirlenmiş daha sonra Horozlar olmuş. Büyüklerimiz ilk yıllarda bayram namazından sonra cami avlusunda bayramlaşma yapmışlar ve her bayram bunun sürdürülmesini istemişler. Biz de şimdiki nesil olarak bunu sürdürüyoruz” şeklinde konuşuyor.

Vasiyet ediyoruz
Bayram namazı sonrası cami avlusunda toplanan mahalleli önce büyüklerinin ellerini öpüyor ve sonrasında devam eden bayramlaşma büyüklere saygı, küçüklere sevgi şeklinde sürüyor. Köy sakinlerinde Sebahattin Aydın “Dedelerimizden kalan bu güzel gelenek aynen devam ediyor bundan sonrada devam etmersi için çocuklarımıza vasiyet ediyoruz” diyor.

Dua ile sona eriyor
Bayramlaşma cami imamının yaptığı dua ile sona eriyor. Mahalle sakinleri daha sonra evlerine dağılıyor ve kendi ailesi ile bayramlaştıktan sonra kurban kesimleri yapılıyor ve aileler birlikte kahvaltı yapıyorlar.

29 Eylül 2015 , Salı Bu haber toplam 1090 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU