Günün Tarihi:25 Kasım 2020

‘Söğütlü 2. OSB’de yetki bizim’


SATSO Eylül ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Mahmut Kösemusul, “Söğütlü’de ikinci OSB için çalışmalarımız sürüyor. İstanbul’dan bir dernek tarafından toplu bir müracaat oldu. Bilinmelidir ki tüm yetki, Sakarya ilinin ve SATSO’nundur. Sakarya

Şehitleri unutmadılar
Temmuz ayı olağan meclisi Neşet Peker başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Meclis salonu son aylarda yaşanan terör olayları nedeniyle bayraklarla donatılırken meclis üyelerine de toplantı öncesinde bayrak dağıtıldı. Akgün Altuğ’un özel bir durum nedeniyle katılamadığı toplantıya başkanlık yapan Neşet Peker toplantı başlamadan önce meclis üyelerini şehitler için saygı duruşunda bulunmaya ve istiklal marşı okumaya davet etti.

Okul teşekkürü
Saygı duruşu bulunulması ve istiklal marşının okunmasının ardından toplantının açılış konuşmasını yapa SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “ SATSO olarak Eylül takviminde güzel programlar gerçekleştirdik. Bunlardan ilki Kız Endüstri Teknik Meslek Lisesi’nin temel atma töreniydi. Katkılarından dolayı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyoruz. Bir başka çalışmamızda SATSO olarak satın alıp Sakarya Valiliği’nin de destekleri ile şehrimizin turizmine kazandırdığımız Taraklı Fenerli Konak’ın açılışı oldu. Konak çalışmamızda bizlerden desteğini esirgemeyen sayın Valimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Tarım sektörü
Sakarya’nın tarım değerlerinin bilincinde olarak yeni bir çalışma başlattıklarını söyleyen Kösemusul, “Sakarya’mızda yaklaşık 60 bin aile tarım ve hayvancılık ile iştigal ediyor. Türkiye’nin en verimli arazileri Sakarya’mızda var. Bizim yaklaşık 58 bin hektar arazi varlığına sahip Akova’mız var. Tarım potansiyelimizi daha verimli kullanabiliriz. Bu anlayışla diyoruz ki; Akova’da arazi toplulaştırılması yapılmalıdır. Sakarya’mız tarım sektöründe de bu çalışmayla önemli anlamda fark oluşturacaktır.  Bu konu ile ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Yeşil nokta
Kösemusul’un konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine devam edildi. Meslek Komitelerinin sorunların konuşulduğu gündem maddesinde söz alan meclis üyesi olmazken dilek ve temenniler bölümünde söz alan 7. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adem Bilgen, SATSO Ticareti Geliştirme Komisyonu tarafından başlatılan ve yoğun bir çalışma ile devam eden “Yeşil Nokta” Projesi ile ilgili bilgiler verdi.

Satın alınan
Destek veren SATSO üyelerine teşekkür eden Bilgen, “Sakarya’mız ticaretine fayda sağlayan projemize daha çok katılım bekliyoruz” diye konuştu. 16. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Oktay Topçu’nun satın alınan yerlerle ilgili sorusu üzerine kürsüye çıkan 28. Meslek Komitesinden Yönetim Kurulu ve Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu, SATSO Hizmet Binası yanında satın alınan arazi ile ilgili bilgiler verdi.

Felaket doğal
Şiddetli yağmurla Sapanca ilçesinde oluşan sıkıntıdan duyduğu üzüntüyü aktaran 34. Meslek Komitesinden Yönetim Kurulu ve Meclis Üyesi Fatma Aygün Kâhya ise, “Şehrimizde sel felaketi yaşanmakta, bu felaket doğal bir şey mi? Bence değil. Sapanca turistik amaçlı bir tercih noktası haline geldi. Oradaki yapılaşma olabilir her zaman vardı ancak bizim karşı çıktığımız nokta oradaki ağacı korumazsak ve dere yataklarını ıslah etmezsek, bu yağmurlar ne ilk olacak ne de bu sel felaketi son olacak” dedi. 

Sahip çıkılması
Kahya, “Tabiat her zaman kendisini geri alır, yapılaşma yapacaksak tabiatın dengesini bozmadan yapmalıyız. Tabiatı koruyarak bunu yapmalıyız, bu Sakarya hepimizin” dedi. Mahmut Kösemusul da, doğaya hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Yetki bizde
Söğütlü ikinci OSB ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kösemusul, “İstanbul’dan bir dernek tarafından toplu bir müracaat oldu. Bilinmelidir ki tüm yetki Sakarya ilinindir, SATSO’nundur. Şehrin geleceği için karar Sakarya’nındır. Sakarya’ya zarar verecek hiçbir firma şehrimizde yatırım yapamaz. Şehrimizde kurulan ya da kurulacak olan tüm kümelenme ve organize sanayi bölgeleri çalışmalarımızda hassasiyetlerimizi asla hasıraltına sürüklemeyiz. Türkiye’nin her noktasından şartlarımızı kabul eden, her müteşebbis, üyemiz olabilir, şehrimize katma değer sağlayabilir. Bu konuda çok netiz” dedi.

Hassasiyetler
Son olarak kürsüye çıkan 23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Vahap Gün ise Başkan Kösemusul’un Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili açıklamalarına destek vererek, “Aslında hassasiyetlerimiz belli. Bizim OSB kurulurken illerden bahsetmemiz yerinde olmaz. Sakarya’ya Türkiye’nin her noktasından şartlara uyan her firma yatırım yapmak için başvuru yapabilir” şeklinde konuştu.

1 Ekim 2015 , Perşembe Bu haber toplam 1519 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU