Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Örnek insana vefa


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca şehrin ‘Örnek Kıdemli Vatandaşı’ olarak belirlenen 89 yaşındaki esnaf Ömer Uğur Ankara’da düzenlenen törende ödülünü aldı.

Yaşlılar
Rixos Grand Otel’de gerçekleştirilen ve ülke genelinden birçok ismin katıldığı programda Oğur, Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği tarafından Sakarya’nın örnek kıdemli vatandaşı seçildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan’ın da yer aldığı programda yaşlıların bir toplumun geçmişi ve kökleri olduğu vurgusu yapıldı.

65 yaş üstü
Programın açılış konuşmasını yapan TÜRYAK (Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği) Başkan Yardımcısı Emel Danışoğlu, “Yaşlılarımız olmasa bu ülke kalkınamaz, değerlerine sahip çıkamaz, güzellikleri paylaşamaz, kuşaklar arası sevgi çemberini oluşturamayız. Sizler bu ülkenin hafızası, en büyük değerlerisiniz. Ülkemizde 65 yaş ve üstü yaş gurubunun 2020 yılında 6,5 milyon olacağını ve böylece nüfusumuzun 7,8’inin yaşlılardan yani 65 yaş üstü grubundan oluşabileceğini tahmin edebiliyoruz” diye konuştu.

Miraslarımız
Programın devamında söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, yaşlıların bir toplumun hem geçmişi, hem hafızası hem de kökleri olduğunu belirterek, “Önceki kuşakların birikimleri, mirası ve toplumsal hafızası yaşlılar vasıtasıyla sonraki kuşaklara aktarılmaktadır. Yaşlılarımıza çok şey borçluyuz. Yaşlılarımıza gelecek kaygısı gütmeden yaşayabilecekleri bir hayat sunmak en önemli görevimizdir. Ülkemizde 65 yaş ve üstü 6 milyon 192 bin 962 kişi yaşamaktadır. 2023 yılında yaşlı nüfus 8,6 milyona, 2050 yılında 19,5 milyona yaklaşması beklenmektedir” dedi.

Ömer Oğur Kimdir?
1926 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adapazarı’nda tamamladı. Meslek hayatına aşçı çırağı olarak on yaşında başlamış, sonrasında kalfa ve usta olmuştur.  Kendisi döner konusunda uzman olmasının yanında her türlü yemek ve tatlı çeşitlerinde de Adapazarı’nda rüştünü ispatlamıştır. Dönerci Ömer ismi ile Sakaryalıların saygı ve sevgisini kazanan, hayata ve mesleğine bağlılığı ile bilinen Oğur, Uzunçarşı içerisinde hemşerilerine hizmet sunmaya devam etmektedir. Oğur, evli, iki çocuk ve yedi torun sahidir.
 

2 Ekim 2015 , Cuma Bu haber toplam 1978 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU