Günün Tarihi:24 Kasım 2020

Gelenek devam etti


Taraklı Hacıyakup ve Yusufbey Mahallesi’nde hacca gidip-dönenler için geleneksel olarak düzenlen ‘hacı pilavı’ gerçekleştirildi.

Etli pilav

Hacıyakup-Paşalar ve Yusufbey Mahallesi’nde hacca giden ve geri dönen mahalle sakinleri, mahalle meydanında etli pilav ve ayran ikramı yaparak, bu geleneği sürdürdü. Hacıyakup Mahallesi sakinlerinden Hüseyin Demir, mahallede bu geleneğin asırlardır sürdüğünü belirtti.

Mevlit okundu

Demir, “Hac vazifesini yerine getirenler için mahalle sakinlerimiz ortak katkı sağlayarak yemek düzenler. Buna ‘Hacı Pilavı’ deriz. Çevre ilçe ve mahallelerinden hacdan dönen mahalle sakinlerimizin dost ve akrabaları katılır. Böylelikle hac dönüşü tekrar kaynaşmış oluruz” dedi. Demir ayrıca programda Kur'an-ı Kerim okunduğunu sözlerine ekledi.

Hacdan döndüler

Taraklılı hacılardan Necati Çiğdem ve Salih Karagöz, Mina’da yaşanan faciadan dolayı üzüntülü olduklarını ifade ederek, “Allah'a çok şükür 2015 yılı hac vazifemizi tamamladık. Kazasız-belasız Taraklı’ya döndük. Şeytan taşlama alanındaki hadise hepimizi üzdü” diye konuştular. Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman da, hacıların ailelerine kavuşmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. 

5 Ekim 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 1038 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU