Günün Tarihi:7 Haziran 2020

Vergiler Sakarya’da kalacak


Sakarya Gümrük Müdürlüğüne gerçekleştirdiği ziyaret esnasında gümrük ihtisas sorunlarını konusunda bilgi edinen AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Şaban Dişli, “ Bugüne kadar bu sorunlardan haberimiz olmamıştı. Konu ile hemen ilgileneceğim ve takipçisi o

Ziyaret
Ak Parti Sakarya Milletvekili Adayı Şaban Dişli seçim çalışmaları kapsamında Sakarya Gümrük Müdürlüğünü ziyaret etti. Ziyarette Dişli’ye AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Sinan Likos ve partililer eşlik ederken, Müdürlükte Genel Müdür Vekili Mehmet Uğurlu, gümrük personeli ve Erenler Yerel Kültür Dermeği Başkanı Sabri Bölükbaşı milletvekili adayını karşıladı. 

İthalat ve ihracat
Şaban Dişli ve heyeti makam odasında ağırlayan Müdür Vekili Mehmet Uğurlu Sakarya Gümrük Müdürlüğü’nde ihtisas olmadığı için firmaların sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Uğurlu, “Sakarya’daki firmalarımız ithalat ve ihracatlarını müdürlüğümüz aracılığı ile yapamıyorlar. İhtisasımız olmadığı için onlara ek bir külfet oluyor. Mevzuat nedeniyle böyle bir sıkıntı yaşıyoruz. İthalat ve ihracat 600 milyon dolar civarında bu rakam kapasitenin yüzde 10’undan bile az. Sakarya’daki firmalar ithalat ve ihracatlarını müdürlüğümüz aracılığı ile yapabilseler bu rakam çok yukarılara çıkacaktır” dedi.

Üretim
Firmaların Sakarya’dan hizmet aldıklarını ancak vergilerini Sakarya’dan yatıramadıklarını da söyleyen Uğurlu, “ Vergi sıralamasında da alt sıralarda olmamızın nedeni bu. Sakarya’da üretim yapan çok büyük firmalarımız ithalat ve ihracatlarını başka illerden yapmak zorunda kaldıkları için vergilerini de oradan ödüyorlar. Eğer bu ihtisas Sakarya Gümrük Müdürlüğü’ne sağlanırsa Sakarya’da kazanacaktır.  Biz sadece Sakarya’da üretimi olan Otomotiv, Tekstil, Cam, Deri, Mobilya, Mutfak Eşyaları ve Gıda iş kollarında ithalat ve ihracat ihtisası istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haberimiz yoktu
Bu sorunlardan daha önce haberi olmadığını söyleyen Şaban Dişli ise, “Uzun yıllardan beri süre gelen bu sorun hakkında daha önce haberimizin olmaması ilginç. Konu ile ilgili çalışmalarımıza hemen başlayacağım ve 1 Kasım sonrasında da konunun bizzat takipçisi olacağım” dedi.
 

8 Ekim 2015 , Perşembe Bu haber toplam 1093 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU