Günün Tarihi:21 Ocak 2021

Türk Kızılayı kan hedefini tutturacak


Türk Kızılayı, ülkenin ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin ünite kanın tümünü karşılama hedefi doğrultusunda hızla ilerliyor.

Yüzde 4 arttı
Geçen yıl 9 aylık dönemde 1 milyon 305 bin 703 ünite kan toplayan Türk Kızılayı, bu yılın aynı döneminde 1 milyon 419 bin 17 ünite kan topladı. Türk Kızılayı’ndan alınan bilgiye Türkiye'de 17 bölgedeki 65 kan bağış merkezi ve mobil kan bağışı araçlarıyla hizmet veren kurum, gönüllü, güvenli ve düzenli kan bağışı programını 2005 yılından itibaren yürütüyor.


Geçen yıl Ocak-Eylül döneminde 1 milyon 305 bin 703 ünite kan toplayan Türk Kızılayı, bu yılın aynı döneminde bu rakamı 113 bin 314 arttırarak 1 milyon 419 bin 17'ye çıkardı. Kan bağışında bulunanların yüzde 89'u erkek, yüzde 11'i ise kadınlardan oluştu. Kadın bağışçıların sayısı geçen yıla oranla yüzde 4 artış gösterdi.


Gönüllü Verici Merkez
Kan bağışında geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Ege Bölge Kan Merkezi (İzmir) birinci sırada yer aldı. Türkiye'de kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için Kemik İliği Bankası oluşturulması ve buraya gönüllü kemik iliği veya periferik kök hücre bağışlamak isteyenlerin bulunması için Sağlık Bakanlığı ile yürütülen TÜRKÖK Projesi kapsamında ise, 12 Gönüllü Verici Merkezi’nde 61 bin 874 kök hücre vericisi kaydı oluşturuldu.


Olumsuzluklara rağmen
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kan bağışının önemli bir mesele olduğunun vatandaşların bilincine yerleştiğini vurguladı. Ocak-Şubat aylarında kışın sert geçmesi, seçim nedeniyle birçok bölgede düzenlenen ekip organizasyonlarının iptal edilmesi ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde yaşanan terör olayları nedeniyle ekip organizasyonu yapılamaması gibi elverişsiz koşullara rağmen kan bağışı sayısının geçen yılın dokuz aylık dönemine göre arttığını vurgulayan Akar, şunları kaydetti; "Yıl sonuna kadar vatandaşlarımızın desteğiyle 2 milyon üniteyi geçmiş olacağız. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ülkemizin ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin ünite kanın tamamını karşılamış olacağız. Yapılanmamızı bu hedefe ulaşmak için güçlendirdik.”

14 Ekim 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 855 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU