Günün Tarihi:6 Mayıs 2021

‘Yerli otomobili Sakarya istiyor’


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, "Sakarya, yerli otomobil üretiminde üs olmak istiyor. Bakanlar Kurulumuz Karasu ile Kaynarca arasındaki çok büyük bir alanı bu işler için endüstri bölgesi ilan etti. Yerli otomobil açısından da en uygun

Dizayn
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın kamuoyuyla paylaştığı yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsüne ilişkin görüşlerini açıklayan Üstün, Türkiye'nin her alanda millileştiğini ve özüne döndüğünü bildirdi. Üstün, "Sakarya'da milli tren projesi yapılıyor. Milli tank, Sakarya'da dizayn edildi. Milli helikopterden tutun da insansız hava aracına ve eğitim uçağımıza kadar hepsini bir bir yapıyoruz. Şimdi sıra milli otomobile geldi" diye konuştu.

Test sürüşü
Yerli otomobil konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uzun zamandır çalıştığını hatırlatan Üstün, "Aslında bunu başlangıçta özel sektör eliyle yapılmasını arzu etti. Ama bir baba yiğit çıkmadı. Ar-Ge'sinin önemli bir kısmını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız yürütüyor. Bugünlerde de test sürüşlerini yapıyor” dedi.

Yatırım
Üstün, “Adım adım proje ilerliyor. Sakarya, yerli otomobil üretiminde üs olmak istiyor. Bakanlar Kurulumuz Karasu ile Kaynarca arasındaki çok büyük bir alanı bu işler için endüstri bölgesi ilan etti.  Yerli otomobil açısından da en uygun yerin orası olduğunu düşünüyoruz. Değişik ülkelerden Türkiye'de yatırım yapmak isteyen yabancı ve yerli yatırımcılara bundan sonra otomobil üreteceklerse de öncelikle teklif verilecek alan Karasu'da,  Bakanlar Kurulunca tahsis edilen alan olacaktır" dedi.

Liman yapılırsa
Üstün, söz konusu bölgede bir liman inşaatı olduğuna da işaret ederek, bir yıl içinde inşaatın tamamlanacağını dile getirdi. Otomobil ihracatında en büyük sorunun liman bulmak olduğuna işaret eden Üstün, "Sakarya'da liman yapılırsa, üretim üssü olan kent liman avantajını iyi değerlendirdiğinde yatırımcı için büyük bir avantaj olacak. Toyota fabrikası dünyanın bir çok yerinde zarar ederken Sakarya'da fabrikamızda yüksek karlar ediyor. Temel sebeplerinden biri nitelikli ve kaliteli iş gücünün Sakarya'da olmasıdır. Bu anlamda Sakarya yerli üretim açısından en uygun il diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Anketlerde
Üstün, partilerin yapılan anketlerde birinci çıktığına dikkati çekerek, "Partimiz yeniden tek başına iktidara geldiğinde kalkınma, hukuk, insan hakları ve demokrasi alanında bir bir taahhüt ettiği adımları atacaktır. Seçim beyannamemiz bizim halkımıza dokunan bir beyannamedir. Öncelikle bu taahhütleri yerine getireceğiz. Ardından devasa projeleri tamamlayacağız. Bunların yarım kalmasını arzu etmiyoruz. Koalisyon hükümetlerinde bunların hiç birisi yapılmaz" dedi.

16 Ekim 2015 , Cuma Bu haber toplam 1675 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU