Günün Tarihi:17 Ocak 2022

Babaya 23 yıl, oğluna müebbet hapis istendi


Bursa'da Tophane Meydanı'nda kameralar tarafından saniye saniye görüntülenen cinayetle ilgili soruşturma tamamlandı. Zamanında bitirilmeyen fabrika yüzünden çıkan kavgada tartıştığı şahsı yaralayan oğlun müebbet, öldüren babanın ise 23 yıla kadar hapsi is

Sakaryalı müteahhit

İddiaya göre, geçen şubat ayında şüpheli mobilyacı Ridayettin ve oğlu Erkan S., müteahhitlik yapan Engin H. ile 60 gün içinde İnegöl İlçesi’nde bir fabrika yapımı için 320 bin liraya anlaştı. Müteahhide 50 bin lira nakit ödemeyi, geri kalan borç içinse 10 ayrı çek vermeyi taahhüt eden baba-oğul, müteahhidin fabrikayı zamanında teslim etmemesi halinde her gün için 500 lira gecikme cezası ödenmesi konusunda sözleşme yaptı.

Anlaşmazlık çıktı

Çeklerin uzun vadeli olması sebebiyle nakit sıkıntısı çeken müteahhit, durumu baba Ridayettin ve oğlu Erkan S.’ye bildirince taraflar arasında husumet başladı. Müteahhit ve baba-oğlun ortak tanıdığı olan Abdulhakim Y. tarafları bir araya getirdi. Yeni anlaşmada müteahhit, fabrikayı 35 gün içinde teslim edeceğini belirterek, hazırladığı 270 bin liralık teminat senedini yediemin olarak Abdulhakim Y.’ye teslim etti.

Kapıları takamadı

Fakat kapıların takılmasında sıkıntı yaşayan müteahhit Engin H., durumu baba-oğula bildirdi. Bunun üzerine baba Ridayettin, oğlu Erkan ile birlikte, aracı Abdulhakim Y.’ye verilen 50 bin liralık çeki geri aldı. Aracı Abdulhakim Y. de bu durumu müteahhide bildirince, müteahhit, sözleşmenin bozulduğunu belirterek kapıları takmayacağını söyledi. Bunun üzerine baba-oğul aracıya verilen 270 bin liralık senedi istedi. İki taraf arasında bulunan aracı Abdulhakim Y., tarafları 13 Temmuz’da merkez Osmangazi İlçesi’ndeki Tophane Parkı’nda buluşturdu.

Tophane’de çatışma

Her iki taraf da buluşmaya yakınları ile birlikte gitti. Konuşma sırasında aracı Abdulhakim Y., 270 bin liralık senedi cebinden çıkarıp, müteahhit Engin H.’ye göstererek, "Sen beni savcılığa nasıl verirsin?” diyerek bağırmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine de, "Meselenizi kendi aranızda halledin" diyerek, elindeki 270 bin liralık senedi yırttı. Bunun üzerine taraflar arasında çıkan arbede büyüyünce silahlar konuşmaya başladı. Arbedede Tacettin Başoral ile Erkan S. birbirlerini karşılıklı olarak silahla yaraladı. Oğlu Erkan’ın yerde yattığını gören baba Ridayettin S., oğlunun kullandığı tabancayı yerden alarak onu yaralayan Tacettin Başoral’ın başına ateş ederek öldürdü.

Kameralara yansıdı

Oğlunun öldüğünü zanneden babanın onu yaralayan kişiyi öldürme anı ve sonrasında yaşananlar kameralar tarafından saniye saniye görüntülendi. Savcılığın olayla alakalı soruşturması tamamlandı. Hazırlanan 6 sayfalık iddianamede, olayın çıkış sebebi ve yaşananlar bütün teferruatıyla kaleme alındı. Adli Tıp Kurumu raporunda, başından vurulan maktulün vücuduna da 3 merminin isabet ettiği ölümünün baba-oğlun müşterek atışlarıyla gerçekleştiği belirtildi.

Baba-oğul zanlı

Savcı, oğlunu yaralayan maktul Tacettin Başoral’ı başından vurarak öldürmekle suçlanan tutuklu baba Ridayettin S. hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini ifade etti. Ridayettin S. hakkında, ‘haksız tahrik altında adam öldürmek’ suçundan 18 yıla kadar, ‘basit yaralama’ suçundan ise 5 yıla kadar hapsi istendi. Olayda yaralanan ve tedavi gördükten sonra tutuklanan oğlu Erkan S.’nin ise ‘kasten öldürmek’ suçundan müebbet ve ‘silahla tehdit’ suçundan da 5 yıla kadar hapsi talep edildi. Son olarak tutuksuz sanık olan aracı Abdulhakim Y.’nin hakkında da 'resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek' suçundan 5 yıla kadar hapsi istendi. 3 sanık önümüzdeki günlerde Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.
 

16 Ekim 2015 , Cuma Bu haber toplam 1248 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU