Günün Tarihi:28 Şubat 2021

Erken teşhis önemli


Akyazı İlçe Sağlık Müdürlüğü, 1-31 Ekim Dünya Meme Kanseri Farkındalık ayı dolayısı ile vatandaşların konuya dikkatlerini çekmek amacı ile bir dizi etkinlik düzenledi.

Bilgilendirme
Akyazı Kapalı Pazaryeri’nde yapılan etkinliğe, 16 kişilik ekibi ile gelen İlçe Sağlık Müdürü Gülşah Yılmaz, vatandaşlara ‘Kadınlarda meme kanseri’ konulu broşür dağıtarak, kanser ile ilgili bilgi verdi. Ayrıca genel sağlık durumu farkındalığı oluşturmak için de, tansiyon ve kan şekeri ölçümü yapıldı. Yılmaz, genetik yatkınlık, radyasyon, doğum yaşının gecikmesi, emzirme sürelerinin kısalması, hormonel doğum kontrol yöntemleri, hormon replasman tedavileri, erken adet görme, geç menopoz, stres, yaşam şartlarının zorlaşması, dengesiz beslenme, aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi faktörlerin kanserinin daha sık görülmesine neden olduğuna dikkat çekti.


Dikkat!
‘Erken teşhis önemlidir’ diyen Akyazı İlçe Sağlık Müdürü Gülşah Yılmaz, kadınlarda ölümlere yol açan kanser türleri arasında ilk sırada yer alan meme kanserinden korunmada erken teşhisin çok önemli bir yer tuttuğunu vurguladı. Yılmaz; “Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gereklidir. Bu muayene sırasında meme dokusunda farklılık olup, olmadığı araştırılır. Eğer bir değişiklik tespit edilirse, derhal konusunda uzman bir hekime başvurulmalıdır. Bir değişiklik saptanmasa bile, yılda bir kez hekim tarafından muayene ile gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılması önerilmektedir” dedi.

17 Ekim 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 1239 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU