Günün Tarihi:25 Şubat 2020

‘Tarım arazileri korunmalı’


Sakarya Ticaret Borsası (STB), Doğu Marmara Kalkınma Ajansının desteği ile yürütmüş olduğu “Sakarya’da Tarım ve Hayvancılıkta Sektör Analizi ve Öneriler Raporu” projesi kapsamında İç ve Dış Paydaş Çalıştayları, Konferans Salonunda gerçekleştirdi.

Geniş katılım

Çalıştaylara Sakarya Valiliği, Tarım İl Müdürlüğü, Et Balık Kurumu, Sakarya Üniversitesi, Mısır Araştırma Enstitüsü, Kültür ve turizm müdürlüğü Tarım Kredi Koop, Hay-Kop, Besiciler Odası, Veterinerler Odası, Kooperatif ve Birliklerin Yetkilileri, Muhtarlar, Sakarya Ticaret Borsası Üyeleri olmak üzere geniş katılım sağlandı.

Tarım politikaları

Çamıytay’ın açılış konuşmasını yapan STB Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete, “Tarım, Türkiye için yaşamsal bir sektördür. Yapısal ve dönemsel nitelikli çok sayıda ağır sorunlarla yüz yüze olan tarımın, sorunlarının aşılması da ekonomiye ve topluma katkısının üst düzeye çıkarılması da mümkündür ve bu Türk toplumunun geleceği için zorunludur. Bu nedenle Sakarya Ticaret Borsası tarıma duyduğu sorumluluğun gereği dünya gelişmelerini gözeten tarım politikaları oluşturulmasına katkıda bulunmayı ödev bildiktedir” dedi.

Orta vadede

Mete; “Tarım ve hayvancılık alanındaki öneriler bizim için büyük önem arz etmektedir. Sizlerin değerli görüşleriyle birlikte uzmanlarımız tarafından hazırlanan saha araştırmaları, anket çalışmaları sonucunda hazırlanacak olan bu raporla orta ve uzun vade de ilimizde kurum ve kuruluşlara veri teşkil etmesi en büyük arzumuzdur” dedi.

81 ilin

Meclis Başkanı Recep Pulat’da konuşmasında Sakarya’daki tarım ve hayvancılıkla ilgili istatistiki bilgiler vererek, “Sakarya’da tarım ve hayvancılık denince biraz farklı düşünülmesi gerekir. Sakarya farklı bir coğrafya. Gayri safi milli hasılasının yüze 24ünü tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. 81 ilin gayrısafi milli hasılası bu konuda yüze sekiz iken Sakarya Türkiye genelinin 3 katıdır. Böyle bir coğrafyada böyle bir iklimde ne durumdayız bunu iyi analiz etmemiz lazım” dedi.  

 

Yol haritası

Pulat, “Sakarya ülkemizdeki yapısal sorunlardan dolayı birçok sıkıntı yaşanmaktadır. Tarım ve hayvancılıkta artık beyaz bir sayfa açıp yol haritalarımızı değiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu önemli projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu çalışma sonucu elde ettiğimiz verilerle Sakarya’da yeni bir yön haritası çizmemizde etkili olacak” dedi.

 

Derinlemesine

Projenin saha araştırmasını yürüten İnovasyon Danışmanı Müjgan Çetin, “Proje kapsamında Sakarya’da tarım ve hayvancılığa yönelik ilerleme ve gelişme için; kamu otoritelerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün plan ve projeler hazırladığı bu dönemde Sakarya’nın öncelikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak derinlemesine görüşme çalışmaları tasarladık. Çalışmamız 1,5 ay sürmüş olup bu dönem içerisinde 10 Kurum ve Kuruluştan 21 Yetkili ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildik” dedi.

 

Korunmalı

Çetin, “Sakarya’da tarım arazilerinin mutlaka korunması gerekiyor. Geçmiş verilerden yola çıkarak veya güncel olarak çiftçinin davranışlarına yönelik kamusal yönlendirmeler yerine, uzun dönem için hava, toprak, bitki projeksiyonları yapılması gerekiyor. Devlet destek ve teşviklerinin de bu projeksiyona uygun olarak yürütülmesi gerekir. Üretim-depolama-pazarlama-satış zinciri bu uzun dönem projeksiyonlara göre yeniden yapılandırılmasının gerekiyor” dedi.

 

Lisanslı depoculuk

Kooperatif, birlik, borsa, oda v.b tarımsal örgütlerin bu zincir içerisindeki rol ve sorumluluk dağılımlarının master plan eşliğinde gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Çetin, “Sakarya’da İhtisas organize sanayi bölgeleri, lisanslı depoculuk, ihracat imkânları, sanayileşme, modernizasyon konuları bu master plan içerisinde hayata geçirilmesi gerekiyor. Sakarya’da iklim ve toprağına uygun tarımsal ürün ve gıda ürünleri belirlenmeli, bu ürünlere ilişkin markalar yaratılmalı ve hem ürünler hem de markalar geliştirilerek korunması gerekmektedir” dedi.

 

Anketler

Düzenlenen Çalıştaylarda, BİTAV (Bilimsel ve Teknik Araştırma Vakfı) Genel Sekreteri Reşat Kadayıfçılar; Proje anketlerinin üretici ve üye bazında olmak üzere iki kısım halinde 500 kişiye uygulandığını belirtti.

 

Çıkan sonuç

Kadayıfçılar anket sonuçları ile ilgili; “Borsa üyeleri ve üreticilerin durumunu saptamak, Sakarya’da tarım ve hayvancılık sektöründe; sorunların çözümüne yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla düzenlediğimiz anket verilerinin analizinde karlılığın ve verimliliğin arttırılması, markalaşmada ürün tespiti konularında çarpıcı sonuçlar çıktı. Proje Anket verileri, tarım ve hayvancılık sektöründe ciddi ihtiyaçlar olduğunu gösterdiği gibi aynı zamanda sektörün önünün açık olduğunu gösteriyor” dedi.

 

18 Ekim 2015 , Pazar Bu haber toplam 979 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU