Günün Tarihi:23 Ocak 2022

Sit alanında kazıya tepki!


Pamukova Akçakaya Mahallesi sakinleri, çevreye duyarlı vatandaşlar ve Vatan Partililer, bölgedeki sit alanı olan tarihi mezarlıkta kazı yapılmasına tepki gösterdiler.

Ağaçlar söküldü

Pamukova Akçakaya Köyü sınırları içinde bulunan tarihi mezarlık, Kemaliye Köyü’nde yapımı devam eden gölet inşaatına malzeme temini gerekçesi ile bir firmaya ait iş makineleri kullanılarak tahrip edilerek hafriyat yapıldı. Firma, gölet inşaatına malzeme temini amaçlı taşocağı açma girişiminde bulunurken, muhtar ve köy halkı alanın SİT alanı olduğunu söyleyerek, çalışmanın durdurulmasını istedi. Ancak iddiaya göre firma yetkilileri bunu dikkate almayarak, alanda bulunan 60-70 ağacı iş makineleri ile söktü.

Sit alanı

Gölet inşaatının devam ettiğini söyleyen köy halkı; “Firma buranın sit alanı olduğunu biliyor. Amacı taş çıkarmak değil. Halk arasında bu mezarlıkta gömülü olduğu söylenen, define ve tarihi eserleri elde etmeyi amaçlıyor. Burası tarihi bir bölgedir ve bizim değerlerimizdir. Kimseye dokundurtmayız. Zaten ellerindeki taş ocağı ruhsatı da bu bölgeye ait değildir. Bizim tapulu arazilerimizi çiğneyerek iş makinelerini sahaya sokmuşlardır” dediler.

Ceza

Alanda inceleme yapan Vatan Partisi Sakarya Milletvekili Adayı Bahtiyar Bodur ise; “Alanda tam bir katliam vardır. Bunun hesabını mutlaka soracağız. Bunlar iktidara yakın kişilerdir. İktidarlarının sonun yaklaştığını gördükçe daha acımasız oluyorlar. Geyve Boğazı’nın içerisine açılmış ve çalışmakta olan beş adet taş ocağı var ve bunlar vahşice işletiliyor” diye konuştu.
Muhtar Osman Işık, Savcılığa ve Bölge Müze Müdürlüğü’ne şikayette bulunduğunu, verilen zararın tespitini ve zarar verenlerin cezalandırılmasını istediğini belirtti.
 

19 Ekim 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 1216 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU