Günün Tarihi:28 Eylül 2020

Tehlike saçıyor!


Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, Erenler’de AVM yanında yüksek gerilim hattı altına belediyece yaptırılan Trafik Eğitim Parkı’nın sağlık açısından bir an önce kapatılması gerektiğini açıkladı.

Sağlık için

Kazan, “Geçtiğimiz Temmuz ayında, Sakarya Barosu olarak Erenler Trafik Parkı ve Çocuk Parkı’nın yüksek gerilim hattının altına inşa edilmesinin insan sağlığı ve özellikle çocukların sağlığı açısından tehdit oluşturup-oluşturmadığının aydınlatılması amacıyla mahkemeye başvurmuştuk. Mahkemenin görevlendirdiği Sakarya Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Elektromanyetik Araştırma Merkezi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanlığı’nda görev yapan profesörlerden oluşan bilirkişi heyeti hazırladığı raporu mahkemeye sundu” dedi.

43 kat fazla
Raporlarda park içerisinde 12 farklı noktada elektrik ve manyetik alan ölçümleri yapıldığını belirten Kazan, “Rapor sonucuna göre, yüksek gerilim hattı altında bulunan her iki parkın da manyetik alan düzeyleri Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamış olduğu, çocukluk çağında lösemiyi 2 kat artırdığı belirtilen 0,4 µT değerinden, parkların bazı noktalarında 10, bazı noktalarında 43 kat daha fazla ölçüldüğü raporlandı. Aynı zamanda elektrik ölçüm değerleri de evlerde ölçülen ortalama değerlerden 20 ila 62 kat arasında daha fazla olduğu belirtildi” şeklinde konuştu.

Çocuklar için zararlı
Bu değerlerin henüz gelişimini tamamlamamış çocuklar için çok daha zararlı olacağını vurgulayan Kazan, “Kanser riskinin yalnız çocuklar için değil bu parklarda sürekli çalışanlar ve civarda yaşayanlar için de risk oluşturduğu raporda açıklandı. Bu incelemelerin ardından, söz konusu parkların vakit kaybetmeden kapatılması, bu tehlikeli alanın insanların içine giremeyeceği şekilde yeşil alan biçimine getirilmesi, halkı uyarıcı levhalar ile toplumun bilgilendirilmesi, parkın hem çocuklar hem yetişkinler için sağlık açısından risk içermeyen bir bölgeye taşınması ve kamuya açık alanlar için yapılacak olan projelerde yer seçimi ile ilgili Sağlık Etki Değerlendirmesi (SED) yöntemi ile projenin biçimlendirilmesi gerektiği raporlanmıştır” dedi.

Uzmanlar
Kazan, “Elektromanyetik alanın ve yüksek gerilim hatlarının oluşturduğu etkilerin insan sağlığı açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi ancak raporumuzda olduğu gibi, konunun uzmanları tarafından yapılabilir, SEDAŞ, TEAŞ, TEİAŞ gibi sermaye şirketleri ve idari kurumlar tarafından değil” şeklinde konuştu. (Akın ERDEN)

20 Ekim 2015 , Salı Bu haber toplam 857 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU