Günün Tarihi:29 Temmuz 2021

‘Tazminat haktır’


CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), SEDAŞ’ın 72 saati bulan elektrik kesintisine tazminat ödememek için yaptığı itirazı yakında karara bağlayacağını bildirdi.

Özkoç, kurul üyelerine şöyle seslendi; “Hem vicdanen hem de mevzuata göre, tazminat vatandaşımızın hakkıdır. Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nin 16 ve 19. maddeleri açık; bu maddeler tazminatın hangi koşullarda, nasıl ödeneceğini ortaya koyuyor. İkincisi de vicdanen kışın en sert günlerinde vatandaşı 72 saat soğuk ve karanlıkta bırakmanın bir bedeli olmalı. Biz, EPDK’dan vatandaş leyhine, örnek bir karar bekliyoruz”

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, SEDAŞ’ın tazminat ödememek için EPDK’ya itiraz başvurusunda bulunduğunu anımsatarak, kurum içindeki çalışmanın tamamlandığını, raporun yakında Kurul gündemine geleceğini söyledi.  Özkoç, “Edindiğimiz bilgiye göre, alt birimde hazırlanan rapor, SEDAŞ’ın haksız olduğu ve tazminat ödemesi gerektiği yönünde. Kurul, yakında raporu görüşecek ve konuyu karara bağlayacak” dedi.


Özkoç yaptığı yazılı açıklamada, kışın en sert günlerinde vatandaşı elektriksiz bırakan SEDAŞ’ın, tazminat ödemesi gerektiğine inandığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Elektrik faturasını zamanında ödemeyen vatandaşın ikinci gün elektriğini kesen SEDAŞ, kendi yükümlülüğünü yerine getirmediğinde bir bedel ödemeyecek mi, sorusundan hareket ettik. Konuyu, Meclis gündemine getirdik, Enerji Bakanına sorduk, kurumlardan bilgi istedik.

HEM VİCDANA HEM MEVZUATA GÖRE HAK’TIR


Gelen bilgiler, bize mevzuatta bir tazminat olasılığını gösterdi. Üzerine gittik, SEDAŞ da ‘bizim yaptığımız kesinti, tazminat kapsamına girmez, hava koşulları çok kötüydü. Bu durum, doğal afet sayılmalı ve mücbir sebep kapsamına alınmalı’ diyerek, EPDK’ya başvuruda bulundu.
SEDAŞ’ın tazminat ödememek için yaptığı itirazı kurumun alt birimleri değerlendirdi, hazırlanan rapor, kısa bir süre sonra Kurul gündemine alınacak. Bizim aldığımız bilgiye göre, alt birimde yürütülen çalışma, doğal afet iddiasının yersiz olduğu ve tazminat ödenmesi gerektiği yönünde. Kuruldan da vatandaş leyhine böyle bir karar çıkmasını bekliyoruz. Hem vicdana hem de mevzuata göre, tazminat vatandaşımızın hakkıdır. “

2 FARKLI TAZMİNAT ÖDENMESİ GEREKİYOR


Özkoç, mevzuata göre, 72 saati bulan elektrik kesintileri nedeniyle 2 farklı tazminat ödenmesi gerektiğini belirterek, şu bilgileri verdi:


“EPDK, ‘Sakarya’daki kış koşulları doğal afet sayılmaz, mücbir sebep kabul edilemez’ yönünde bir karar verirse; SEDAŞ, 12 saati aşan elektrik kesintisi için her bir mesken abonesine 50 lira, diğer abonelere de 100 lira ödeyecek.


İkinci olarak da 2015 yılı toplamında 48 saati aşan elektrik kesintileri için tazminat ödenmesi gerekecek. Burada, mevzuata göre, genel anlamda ev ve işyeri abonelerini kapsayan Alçak Gerilim (AG) grubunda 48, büyük ölçüde fabrikaları kapsayan Yüksek Gerilim (YG) grubunda 24 saati aşan elektrik kesintisine tazminat ödenecek. 2015 sonunda, bütün yıl boyunca kaç saat kesinti yapıldığı hesaplanacak, yönetmelikte yer alan formülle abone başına ödeme tutarı belirlenecek. Bu ödeme, 2016 Nisan ayında yapılacak. Abonelerin faturasından mahsup edilecek.


VATANDAŞIN BAŞVURUSU GEREKECEK


Yıllık kesinti tazminatı için abonelerin başvurması gerekmiyor. Ancak 12 saat aralıksız kesinti için yapılacak tazminat ödemesine başvuru şart. Burası önemli; kararın olumlu çıkması halinde ödemenin ne zaman, nasıl yapılacağı belli olacak. SEDAŞ, vatandaşa bildirimde bulunacak, vatandaş da şahsen ya da yazılı olarak kuruma başvuru yapacak.


Bu süreçte vatandaşımızın bir hak kaybı yaşamaması için çok dikkatli olup, gelişmeleri sıkı takip edeceğiz ve kamuoyunu bilgilendireceğiz. Vatandaşın alacağını, kimsede bırakmayacağız.”

22 Ekim 2015 , Perşembe Bu haber toplam 993 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU