Günün Tarihi:26 Kasım 2020

‘Bi Dünya Kadın Projesi’ Erenler’de


MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği’nin İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ‘’Bi Dünya Kadın Projesi ‘’ Adapazarı etabının ardından Erenler’de devam ediyor.

Öğrencilere yönelik
MEB-DER Genel Başkanı Ali Akıllı, “Projemizin Erenler etabında kadına şiddet, öncü kadınlar, anne , birey olarak kadın, kadınların demokrasiye katkısı ve aile içi iletişim konularında eğitimlerimiz olacak. Yeşiltepe ve Ali Dilmen Ortaokulları’nda seminerlerimizi verdik. Kasım ayı sonuna kadar Erenler İmam Hatip Ortaokulu ve Alancuma Ortaokulu ile  Erenler Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’nde öğrencilere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalık  oluşturmaya dönük  eğitimlerimiz devam edecek” dedi.


İnsan hakları
Akıllı; “Bu proje önemli. Çünkü kadına yönelik şiddet en yaygın insan hakları ihlalidir. Aynı zamanda suça eğilimi arttırır ve sosyal ekonomik kalkınmaya engeldir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasındaki en temel engellerden biridir. Her 5 kadından 2’si şiddet görüyor ve her 2 kadından biri duygusal şiddet yaşamaktadır. Sadece kadınlar değil, şiddet ortamında büyüyen çocuklar da zarar görüyor. Hem şiddete şahit oluyorlar, hem de her an maruz kalma tehditlerini yaşıyorlar. Bu ortamlarda büyüyen çocuklarda  hırsızlık, okuldan kaçma gibi davranış bozuklukları görülebildiği gibi ihmal ve istismara da maruz kalabiliyorlar.” diye konuştu.


Ciddi problem
Proje Eğitmeni Hatice Yılmaz, şiddet ortamında yetişen erkek çocukların agresif ve şiddete meyilli, kızların ise çekingen ve pasif yetiştiklerini, çocuk suçluluğu açısından risk grubunda olduğunu belirterek, kadına yönelik şiddetin sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada ciddi  bir problem olduğunu vurguladı. Eğitimlerde öğrencilerin son derece ilgili olduklarının da  gözlemlendiğini belirten Yılmaz, “Bu durum bizim projeye olan inancımızı pekiştiriyor” dedi.

10 Kasım 2015 , Salı Bu haber toplam 1017 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU