Günün Tarihi:24 Haziran 2021

Vatandaş çok istiyor


Karasu İhsaniye ve çevre mahallelerinde yaşayan halk, Bakanlar Kurulu Kararıyla Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi olarak ilan edilen 222 hektarlık alanda otomobil fabrikasının kurulmasını istiyor.

Dev yatırım
Karasu ilçesi İhsaniye Mahallesi sınırları içerisinde kalan ve yüzde 70’i devlet hazinesinde olan 222 hektarlık alan, Bakanlar Kurulu Kararıyla Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilmişti. Geçtiğimiz günlerde BMC tarafından İhsaniye Mahallesine yapılacak olan dev yatırım için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Acarlar Gölü
İhsaniye Mahallesine yapılacak olan yatırımla ilgili ‘Acarlar Longozuna’ zarar verdiği söylentilerinin çıktığını ifade eden İhsaniye Mahallesi Muhtarı Ömer Tutku, Longozun bölgeye yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta olduğunu belirterek, “Kendi halkımızda bu fabrikayı istiyor. İnşallah fabrikanın en kısa zamanda yapılıp, üretime geçilmesini istiyoruz. Bu bölgenin Acarlar Gölü olarak bilinen Kuş Cenneti’ne yakın olduğu söylendi. Oysa böyle bir şey yok” dedi.

Uğraştık
Otomotiv bölgesi olarak ilan edilen alanın çevresinde bulunan Gölköprü Mahallesi Muhtarı Ali Haldız, “Yıllarca biz buralara bir fabrika olsun da bizimde insanlarımız çalışsın diye uğraştık. Bunu biz daha yüksek makamlara bildirerek istedik, araba fabrikası veya başka bir fabrika olsun diye hep bekledik. En son Cumhurbaşkanımızın sözüyle oldu bu fabrika. Allah razı olsun buradaki çoğu köy bu fabrikadan faydalanacak” diye konuştu.

Çevre köyleri
Hürriyet Mahallesi Muhtarı Abdurrahman Denizhan ise, “Buranın yüzde 70’i devletin, yüzde 30 vatandaşın yeri var burada, onu da istimlak edecek devlet. Yani burada hiç kimsenin zararı yok, çevre köylerin kazancı var. Biz bunu bütün vatandaşlar olarak fabrikanın buraya kurulmasını istiyoruz, bizim işe ihtiyacımız yok ama torunlarımızın, arkadaşlarımızın, komşularımızın yeni yetişen çocuklarımızın hepsinin bu fabrikaya ihtiyacı var” dedi.

İşsizlik
İhsaniye Mahallesi sakinlerinden Metin Tutku da, “Doğup büyüdüğümüz yere bir otomobil fabrikası veya otomotiv sektörü ile ilgili bir fabrikanın açılması bizi memnun eder. Çünkü burada açılacak bir fabrika, Türkiye’de gençler açısından işsizlik oranının yüzde 20’lerde olduğunu düşünürsek onlar açısından iyi bir istihdam oluşturacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

10 bin istihdam
222 hektar alanda kurulması planlanan fabrikanın yılda 20 bin adet kamyon, 4 bin otobüs, 100 zırhlı araç, bin 500 tekerlekli zırhlı araç, bin adet taktik/lojistik araç ve 60 bin motor üretiminin yapılmasının planlandığı açıklandı. Bu araçların içinde kirpi, zırhlı TOMA, seyyar tamirhane ve uçan akaryakıt tankeri de yer alıyor. İnşaat sürecinde 500, işletme aşamasında 4 bin, yan sanayi ve dolaylı yoldan 10 bin kişiye istihdam sağlanacağı belirtildi.
 

10 Kasım 2015 , Salı Bu haber toplam 1306 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU