Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Çalışana büyük müjde


Az sayıda çalışanın alabildiği kıdem tazminatı sorununun çözümü için kollar sıvandı. Herkes tazminata kavuşacak. İşten atılan personele de parası ödenecek.

Kıdem tazminatı

Hükümet, kıdem tazminatı sorununun çözümünü öncelikleri arasına aldı. Çalışan herkesin kıdem tazminatı alması hedefleniyor. Hükümet programındaki öncelikler arasında Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması da yer alıyor. Kıdem tazminatı sorununun çözümü için çalışma yapılacağı, AK Parti'nin seçim beyannamesinde de yer aldı. Beyannamede, "Kıdem tazminatı sistemi için sosyal taraflarla istişare içinde gerekli düzenlemeleri yapacağız" denildi.

Sistem şöyle
İşçi ve işveren kesimleriyle mutabakat sağlanması halinde, bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi getirilecek. Sistemin şöyle olması bekleniyor: Her çalışan için bir bireysel hesap açılacak. Bu hesaba her ay işveren tarafından kıdem tazminatı ödeneği yatırılacak. Bu paranın hangi fonlarda değerlendirileceğine çalışan kendisi karar verecek. Ama çalışan bir tercihte bulunmazsa, hesabında biriken paranın asgari yüzde 40'ı kamu borçlanma araçları veya kira sertifikalarını içeren bir fonda değerlendirilecek. Çalışan istediği zaman işveren tarafından kendi hesabına aktarılan kaynağı ve nemalanma durumunu görebilecek.

İstifa edenler
İşten ayrılma veya iş değiştirme durumunda, aynı hesap üzerinden çalışanın kıdem tazminatı hakkı devam edecek. 1 gün bile çalışanın kıdem tazminatı hakkı olacak. Sadece işten çıkarılanlar değil, istifa edenler de kıdem tazminatı alabilecek. Patron iflas etse de çalışan kıdem tazminatını alacak. Biriken parayı işçi belli bir süre boyunca çekemeyecek. Bazı hallerde erken çekme imkanı tanınacak. Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması nedeniyle mevcut çalışanların hak kaybı olmayacak. Bu kişiler isterlerse mevcut sistemde kalacak. Çalışan ile işverenin uzlaşması durumunda, yeni sisteme geçiş mümkün olabilecek.
 

23 Kasım 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 940 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU