Günün Tarihi:1 Mart 2021

SATSO’da gündem yoğun


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO) Ekim ayı meclis toplantısı Akgün Altuğ Başkanlığında gerçekleştirildi.

Tercihini yaptı
Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “ Son zamanlarda dünyada meydana gelen terör olaylarını şiddet ile kınıyorum. Son bir haftadır Türkmen kardeşlerimize karşı uygulanan şiddetin de bir an önce son bulmasını diliyorum. 1 Kasım seçimlerinin de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Milletimiz tercihini yapmıştır. Türkiye bundan sonratüm dünya ülkelerine güvenin ve istikrarın ülkesi olduğunu göstermelidir” dedi.

100.yıl hedefi
Seçim sonucunda iş dünyasının ferahladığını belirten Kösemusul, “ Ülke olarak inşallah 4 yıl daha boyunca bir daha seçim olmadan yeni başarılara koşacağız. Ekonomi güven ve istikrar ister. Ülkemiz aralıksız yapılacak olan ekonomik reformlarla geleceğe daha sağlam ve kararlı adımlarla yürüyecektir.  100. Yıl hedefim olan 500 milyar dolar ihracata yapılacak olan reformlarla ulaşılacağına inancımız tam” şeklinde konuştu.

Asgari ücret
Güven ortamının sağlanması için piyasanın canlı tutulması gerektiğini de belirten Kösemusul, “ Asgari ücretle ilgili çalışmalar hem çalışan hem de piyasanın canlandırılması açısından önemli bir çalışmadır. Anca asgari ücretle ilgili düzenlemenin işverene oluşturacak ek maliyetin yanında daha yüksek ücret ile çalışanlar da ek bir düzenleme talebinde bulunacaktır.  Hükümetimizin işveren için de SGK işveren payı indirimi başta olmak üzere işvereni rahatlatacak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

50 dönüm arazi
Kösemusul’un konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine devam edildi. Gündemin 6. Maddesinde yer alan ve oda mülkiyetinde bulunan Emirsultan Yeni Aile Mezarlığı ve civarındaki yaklaşık 50 dönümlük arazinin Büyükşehir Belediyesine devrini içeren madde görüşüldü.

Hibe edilmesi
Bu konuda söz alan Başkan Kösemusul, “ Emirsultan mezarlığının olduğu yerdeki arazilerimiz 80 yılında tapusu alınmış. Bizim de haberimiz yoktu bu arazilerden. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda bizden bir talebi var” dedi. Meclis üyelerinin bir kısmı arazinin hibe edilmesi konusunda itirazda bulunarak takas yoluna gidilmesini teklif ettiler.

Yazıklar olsun
Konu ile alakalı söz alan Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, arazinin 80’li yıllarda sanayi yapılma için alındığını ancak daha sonra kullanılamadığını söyledi. Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise, “ Ben devir konusunda fikir beyan etmeyeceğim ancak vah diyorum SATSO’ya, 50 dönüm yeri varmış ancak yerden haberi yokmuş.  80’li yıllarda alınıp bugün yeni öğreniliyorsa, aidatlarını ödemekte zorlanan üye arkadaşlarımızın bu konuşmaları duyduklarında yazıklar olsun diyeceklerini biliyorum.  Bu insanlar bukadar zor şartlarda paralarını öderken 50 dönüm arazinin varlığının bilinmemesi çok vahim bir şey” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından oylama yapıldı ve gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Mühendislerimiz
Gündemin 7. Maddesinde ise İnegöl Ticaret Odası eksperi Orman Mühendisi Ufuk Saral’ın SATSO’ya eksper olarak atanması oy birliği ile kabul edildi. Konu ile alakalı bilgi veren SATSO Genel Sekreteri Yiğit Ateş, “Şuanda Sakarya’da bu görevi yapacak mühendislerimiz var ancak, TOBB belgeleri bulunmuyor. Bu nedenle kısa süreliğine bu şekilde bir çözüm bulduk. Sakaryalı mühendislerimizin eğitim süreçlerini tamamlamalarının ardından bu görece Sakaryalı bir isim getirilecek” dedi.

Komite sorunları
Meslek komitelerinin sorunlarının görüşüldüğü gündem maddesinde söz alan Oktay Topçu sigorta acentelerinin sorunları hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Behlül Bayrak ise Karasu’da yaşanan GSM operatörlerini servislerinin kesilmesi olayının Sakarya adına olumsuz bir durum olduğunu söyledi. Adnan Borazancıoğlu da elektrik sektöründe yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Haklar savunulsun
Komite sorunlarının konuşulmasının ardından dilek ve temenniler bölümünde söz alan Meclis Üyesi Adem Bilgen, “ Az önce 50 dönüm yeri belediyemize hibe ettik. Ancak hiç kimse bu 50 dönüm arazi için kimse kürsüye çıkıp fikirlerini ifade etmedi. Niye kimse fikrini ve inandığı şeyleri savunmuyor bu meclis?  Yönetim kuruluna bu madde geldiğinde nasıl değerlendirildi. Bu alan mezarlığa verilirken üyelerimize katkı sağlayacak bir şey sağlanabilirdi. Buranın bedelsiz olarak verilmesini söyleyenler bana bir dönüm yer versinler. Kimse vermez. Burada sadece bizim hakkımız yok,  bütün vatandaşlarımızın hakkının savunulması gerekiyor. Yönetim kurulu buraya bir hazırlıkla gelmeliydi” şeklinde konuştu.

Doğru yaptık
Mezarlık arazisinin amacı dışında kullanılmayacağını söyleyen Mahmut Kösemusul ise, “Verdiğimiz kurum Sakarya Büyükşehir Belediyesi başka bir kurum değil. Bütün sorunlarımızda en büyük çözüm ortağımız olan kurum. Bulvardaki yerle alakalı yine böyle bir durum yaşanmıştı ve belediye bize okul yapacağımız için değerinin çok üstünde bir para vermişti. Demirbaşlarımızda böyle bir arazinin görülmemesi bir sorundur ancak gönül rahatlığıyla bu yeri vererek doğru bir iş yaptığımızı düşünüyorum” dedi.
 

27 Kasım 2015 , Cuma Bu haber toplam 674 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU