Günün Tarihi:17 Nisan 2021

61 yıl önce bugün il olduk


Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık, Sakarya’nın 1 Aralık 1954 tarihinde il oluşunun 61.yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Göçebe
Bereketli toprakları, denizi, ovası, gölü, yaylaları, doğal ve tarihi güzellikleriyle kültür ve turizmin bir arada olduğu güzel şehrimiz Sakarya’nın il oluşunun 61. yıldönümünü tebrik ettiklerini belirten SYKD Başkanı Necmettin Kırık, “Tarihte şehrimizin adı, ada köyünde kurulan pazara mahsullerini satmak üzere civar köylerden ve göçebe aşiretlerden gelen halk tarafından Adapazarı adının verilmesi ile bilinmektedir” dedi.

Sakarya ruhu
Kırık, “Ticaretle uğraşan esnaf ve sanatkârların mesleki adlarının (Türk oymakları) mahallere verilmesi ile tanınan Adapazarı’nda Şeker, Tuzla, Tığcılar, Semerciler, Hasırcılar, Pabuççular, Yağcılar ve Çıracılar isimleri halen kullanılmaktadır. “Akova” adıyla bilinen ve ülkenin en verimli ovasında ziraat ağırlıklı bir gelişme gösteren Adapazarı’na, 1940 ve 1950’lerde bilhassa Karadeniz sahillerinden Bulgaristan ve Yunanistan’dan yoğun göçler olmuş; Şeker Fabrikası, Ziraat Aletleri Fabrikası ve Vagon Fabrikası gibi tarımsal sanayinin gelişmesi ise, köyden kente göçü daha da hızlandırmıştır. Bugün bölgemizde her alanda hızla kalkınan Sakarya’mızda en önemli eksikliklerden biri olarak gördüğümüz Sakaryalılık Ruhunun bu yıldönümün ardından daha da güçlenmesini diliyoruz. Sakarya Yerel Kültür Derneği olarak “Sakaryalılık Ruhu” adına atılacak tüm girişimlerde görev üstleneceğimizi tüm halkımıza ilan ediyoruz” dedi.
 

1 Aralık 2015 , Salı Bu haber toplam 673 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU