Günün Tarihi:31 Ekim 2020

Bu kantin 10 numara 5 yıldız


Serdivan’da bulunan Bahçelievler Gazi İlkokulu’nun kantin işletmecisi Kemal-Kıymet Sipahi çifti, yaptıkları örnek model ile velilerin takdirini topluyorlar. Çocuklara verilen kartlar yapılan alışverişler veliyi çok sevindiriyorlar.

Beğeni kazandı
Örnek uygulamalarla bilinen Bahçelievler Gazi İlkokulu, öğrencilerinin sağlıklı beslenmesini sağlamak için yaptığı kartlı sistem uygulaması herkesin beğenisi kazandı. Veliler ve kantin işbirliği ile çocuklar hem sağlıklı besleniyor, hem de limitlerini aşmıyorlar.

Aylık 60 lira
Devlet okullarında Türkiye’de bu sistemin ilk uygulayıcısı olmanın sevincini yaşadıklarını söyleyen Kemal Sipahi, “Kantinimize 3 bin dolar maliyetinde bir sistem kurduk. Bu sistem ile velileri kredi kartı gibi kart dağıtıyoruz. Bu kartın limiti bir aylık 60 lira. Veli 60 lira karta yüklüyor. Öğrenciye veriyor. Öğrenci kantine geliyor, günlük 3 lira limiti var. İstediğini kartıyla alabiliyor. Kurduğumuz barkot sistemi ile alınan ürünün ücreti karttan düşüyor. Bakiye kalırsa bir sonraki güne, hatta aya devrediyor” dedi.

Devreden kart
Öğrencinin limitini aşması halinde bir sonraki aya devren kart ile ne velinin, ne öğrencinin sıkıntı yaşadığını belirten Kemal Sipahi, “Böylelikle velinin aklında soru işareti de kalmıyor. Çocuğum kantinden alışveriş yaptı, küsuratı kaldımı? Diye düşünmüyor. Küsurat bir sonraki güne devrediyor. Diyelim öğrenci 3 lirayı doldurdu ama karnı açıktı. Geliyor yine ürününü alıyor, o da sonraki aya devrediyor, yüklenen bakiyeden otamatik olarak düşüyor. Bu sistem kolejler hariç, devlet okullarında ilktir” dedi.

Sağlıklı beslenme
2 yıldır işleyen bu sistemin en güzel yanı ise çocuğun sağlıklı beslenmesi oluyor. Bu konuya da açıklık getiren Sipahi, “Öğrencilere yıl başlamadan form dağıtıyoruz. Çocuklarına dokunan, alerji yapan, yasak olan ürünleri bize bildirmelerini istiyoruz. Onlar formları bize veriyorlar. Bizde sisteme giriş yapıyoruz. Diyelim çocuk aromalı süt dokunuyor. Çocukta kantine geldi süt istedi, sütü verirken önce barkoda sonra kartını sisteme okutuyoruz. O ürün yasaklı listesinde olduğunda çocuğa kesinlik verilmiyor. Bu da bizim işimize ve çocuklarımıza gösterdiğimiz önemi ön plana çıkarıyor” dedi. (Hayri YORTANLI)

Daha önceki yıllarda beslenme dostu okul unvanını alan Bahçelievler Gazi İlkokulu şimdi ise bu tür kartı sistem uygulaması büyük beğeni topladı.
Sipahi çifti, “Önemli olan para kazanmak değil, hem işini en iyi şekilde yapmak, hem de çocuklarımızın sağlıklı beslenmesine fayda sağlamak” diyerek, yaptıkları işi özetiyorlar.

1 Aralık 2015 , Salı Bu haber toplam 1888 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU