Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Bu kafede engel yok


Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve içerisinde engelli vatandaşların çalışacağı, halka açık ‘Engelsiz Kafe’nin resmi törenle hizmete girdi.

Açılış töreni
Açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı ve AK Parti eski Milletvekili Lokman Ayva,  Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Süpersport Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu, belediye başkanları, ilçe başkanları, vatandaşlar ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı.

Sevgi ortamı
Büyükşehir Engelsiz Hobi Kursları öğrencilerinin halk oyunları gösterisi ile başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce “Engelsiz Kafe, toplam 150 metrekare alana sahip olup, merkezimizde 8 engelli kardeşimiz istihdam edilecektir. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere 4 kişilik iki vardiya şeklinde çalışacaklar. Engelsiz Kafemiz engellilerimizin toplumla buluşmalarına imkan sağlayacak, sevgi dolu bir sosyal ortam olarak tüm vatandaşlarımızın zihinlerinde yer alacaktır” dedi.

Teşekkür
Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı ve eski Milletvekili Lokman Ayva ise, “Sakarya kafelerin en güzeli olan Engelsiz Kafe’yi inşa etti. Sakarya şampiyonlar yetiştiren bir şehirdir. Sakarya Türk siyasetine önemli değerler kazandıran bir şehirdir. Sakarya farkındalıkların şehridir. Bu mekânda istihdam edilecek kardeşlerimizin en güzel hizmeti sunacaklarına inanıyoruz. Böyle bir merkezin Sakarya’ya kazandırılmasına vesile oldukları için Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’na teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Farklı proje
Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarına tüm hızı ile devam ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Altyapıdan sağlığa, duble yollardan kültür merkezlerine, meydanlar, parklar, yeni yaşam alanları inşa ediyoruz. Ancak bizim için bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz engelsiz kafenin anlamı binanın yapısından daha büyük. Bu proje diğer yapmış olduğumuz çalışmalardan biraz farklı ve bizi daha fazla heyecanlandırıyor” diye konuştu.

İstihdam
Toçoğlu, “ Engelsiz Kafe muhtevasında samimi anlamlar barındıran tüm şehirlere örnek bir hizmet. Toplumumuzun engellilerle ortak bir mekânda buluşmasını sağlayacak olan bu proje, engellilerin daha iyi tanınıp anlaşılmalarına, sosyalleşmelerine ve böylece toplumsal bütünlüğün oluşmasına vesile olacaktır. Engelsiz Kafe ile birlikte istihdam bulamayan engellilerimiz için yeni bir istihdam kapısı da açılmış oldu. Hayatını kazanmak isteyen tüm engellilerimizin kendi ayakları üstünde durabileceği bir Sakarya hedefiyle yola çıktık” şeklinde konuştu.

Çözülüyor
2009 yılından beri yaklaşık 10 bin engellinin kaydını yaptıklarını söyleyen Toçoğlu, “Engelli ailelerimize rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunduk. Engelli bireylere dönük medikal yardımlarımız da aralıksız sürmekte. Sosyal Gelişim Merkezi’nde 14 branşta engellilerimize dönük kurs faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Tüm sorunlar el ele verilerek birlik içerisinde çözülmeye devam edecek. Engelli kardeşlerimizin Sakarya’da yaşamaktan mutlu olmalarını sağlamak bizim için en büyük mutluluk kaynağıdır. Rabbim birliğimizi, kardeşliğimizi daim
kılsın. Engelsiz Kafe’nin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Şov yaptı
Konuşmalarının ardından Engelsiz Kafe’nin açılışı gerçekleştirildi. Programın sonunda Dünya Şampiyonu Milli Motosikletçi Kenan Sofuoğlu mini gösteri gerçekleştirdi. Sofuoğlu ayrıca Beyazay Derneği Genel Başkanı Ayva ve engelli vatandaşlar ile sürüş keyfi de yaşadı.
 

2 Aralık 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1265 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU