Günün Tarihi:13 Nisan 2021

SHMYO’da AIDS ele alındı


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) tarafından, 1 Aralık Dünya AIDS Günü sebebiyle bir konferans düzenlendi.

Konuşmacı
Sakarya Üniversitesi SHMYO Konferans Salonu’nda, “Sıfır Bulaşa Doğru, Bilinçle” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte, SAÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Altındiş konuşmacı olarak yer aldı.

Yaygınlığı
Öğrencilerin birey ve sağlık çalışanları olarak konuya ilişkin farkındalıklarını oluşturmak, bu konuda bilgi ve bilinç sağlamak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Altındiş, dünyada AIDS olguları, yaygınlığı, korunma yolları ve bulaşma yolları konularında öğrencileri bilgilendirdi.

Bilgisizlik
Prof. Dr. Altındiş, “HIV, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır, hastayı tedavi edilemez enfeksiyon ve kansere yatkın kılar. Konu hakkındaki yanlış ve eksik bilgi veya bilgisizlik, hastalığın tüm dünyada hızla yayılmasına yol açmıştır” şeklinde konuştu.

Erken tanı
Hasta sayısının her yıl giderek artış gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Altındiş, “Daha çok korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörler, damar içi madde kullanımı, gebelik ve doğum sırasında anneden bebeğe ve kan transfüzyonu gibi nedenlerle olabilmektedir. Bu bulaşma yolları ile HIV enfeksiyonu tüm yaş gruplarında görülebilir. Ancak günümüzde bu enfeksiyonu engelleyebilecek aşı maalesef bulunmamaktadır” dedi.

Kontrol altına
Dünya genelinde hastaların yarısının hastalıklarını bilmediğinden bahseden Altındiş, erken tanının çok önemli olduğunu ve erken tanı ile virüsün daha erken kontrol altına alınabileceğinin mümkün olduğunu söyledi.

3 Aralık 2015 , Perşembe Bu haber toplam 1108 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU