Bu okul çok özel4 Aralık 2015, Cuma

Özel sınıflar
Ferizli Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, özel eğitim gören öğrencilerin daha konforlu eğitim görmesi için çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Çalışmalar kapsamında okul ziyaretlerinde bulunan Erdoğan, "Değirmencik Mahallesi'ndeki okulumuzda 6 kişiye hizmet veren okul bünyesinde özel öğrenci sınıfımız var. Bunlar 8-11 yaş grubundaki öğrencilerimiz. Onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde masaları, oyuncaklar, onlara hitap eden her şey sınıfta mevcut" dedi.

Daha çok
Rüveyde Güneş İlkokulu'ndaki sınıfın daha iyi imkanlara kavuşması ve öğrencilere daha çok olanak sağlanması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Erdoğan, amaçlarının bölgedeki diğer öğrencileri de buraya taşıyabilecek şekilde daha fazla imkanı olan bir sınıf ve binaya kavuşturmak olduğunu dile getirdi.

En yakın okul
Bina olarak herhangi bir sıkıntının olmadığını ancak eksikliklerinin giderilmesi gerektiğine değinen Erdoğan, "Bu konuda da Kaymakamlığımız ve derneğimiz gerekli desteği sağlayacak. İlçemizdeki diğer okullarımızda da engelli sınıflarımız var. Okul imkanları yeterli olmayan yerlerdeki öğrencilerimizi taşımak suretiyle en yakın okulda onlara bu eğitimi vereceğiz. Devlet olarak vermek zorundayız zaten. Amacımız bu çocuklarımızı da en iyi şekilde topluma kazandırmak, onları daha rahat daha konforlu hissettirebilmek" diye konuştu.

Kaynaştırma
Ferizli Rüveyde Güneş İlkokulu Özel Eğitim Öğretmeni Ravza Sun ise, özel eğitim sınıfını yeni düzenlemeye çalıştıklarını anlattı. Kendisinin okula yeni atandığını ve engelli sınıfında üç öğretmen bulunduğuna değinen Sun, "Raporları ayarlayıp sınıflarımızı oluşturmaya çalışıyoruz. Oluşturduğumuzda bir özel eğitim sınıfımız bir de destek sınıfımız olacak. Kaynaştırma öğrencilerimize destek sınıfında derslerine katkıda bulunacağız. Özel alt sınıfındaki öğrencilerimiz sürekli bizimle olacak. Şu anda ikisi kaynaştırma öğrencisi olmak üzere 6 öğrencimiz var" destek

Müfredat
Özel eğitim öğrencileri için belirlenen müfredatın dışında Bireysel Eğitim Planı'na (BEP) göre hareket ettiklerini aktaran Sun, BEP'leri belirlerken çocukları gözlemlediklerini, ailelerin görüşlerini aldıklarını vurguladı. Engelli çocukların eğitime erken başlamasının önemine dikkati çeken Sun, özel eğitimle engelli çocuklardaki değişimi 15-20 günlük eğitimle bile gözlemlenebileceğini ifade etti.

Eksiklikler
Ferizli Engelliler Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Ahmet Uçkesen de eğitime katkı amacıyla Rüveyde Güneş İlkokulu'ndaki boş binayı teslim aldıklarını ve eksikliklerinin giderilmesinin ardından tekrar okula teslim edileceğini bildirdi.
 

Bu haber toplam 1137 defa okundu.